Aysu Bankoğlu: Ttk Yetkilileri, Amasra Faciasının Olduğu Eroin Ocağına Girmemelidir

CHP Bartın Mebus Aysu Bankoğlu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) yetkililerinin Amasra’da eroin faciası yaşanan kömür ocağına kabul etmek için mahkemeye alfabe yazdığını belirterek, “TTK yetkilileri, Amasra kömür faciasının olduğu beyaz zehir ocağına girmemelidir. Kesin amma katiyetle nötr ve bağımsız rasıt gök bilimi, bu yetkililere eşlik etmelidir. Kamera kayıtları yapılmalıdır. Hem halkoyu vicdanı hem birlikte madenci ailelerinin hak arayışı amacıyla bu haddinden fazla önemlidir” dedi.

Aysu Bankoğlu, zaman yaptığı açıklamada, TTK yetkililerinin, Bartın’ın Amasra ilçesinde grizu patlaması sonucu 42 madencinin yaşamını yitirdiği ocağa çekmek mahkemeye yazı yazdığını duyurdu. Mahkemeye gönderilen yazıda ocaktaki yangının söndüğünün ve ocakta kurulan barajların kaldırılması gerektiğinin belirtildiğini aktaran Bankoğlu, “Burada uyarıyoruz; TTK yetkilileri, Amasra kömür faciasının olduğu beyaz zehir ocağına girmemelidir. Kesinkes ama katiyetle etkisiz ve bağımsız rasatçı heyet, bu yetkililere zevcelik etmelidir. Müşteri kayıtları yapılmalıdır. Hem kamuoyu vicdanı hem üstelik madenci ailelerinin türe arayışı amacıyla bu haddinden fazla önemlidir. Buradan uyarıyoruz ve davet yapıyoruz. Lütfen, delilleri karartma şüphesi olan ve uzman civar inceleme raporunda kusurlu bulunan TTK’ya tek başına bu ocağa girme izni ve yetkisini vermeyin” diye konuştu.

Bankoğlu, sosyal medya hesabından şu paylaşımda da “Uyarıyorum. Eksper ön inceleme raporunda kusurlu mevcut, delilleri karatma şüphesi olan Türkiye Taşkömürü Umumi Müdürlüğü yetkilileri, yangının elan söndüğü Amasra’daki beyaz zehir ocağına etkisiz ve mezun müşahit yıldız bilimi olmadan girmemelidir” dedi.

Share: