BAE’li müşareket Kalyon’un yüzde 50’sini satın aldı

Abu Dhabi’li IHC, Kalyon Enerji’nin yüzdelik 50’sini kısaca 490 milyon dolara satın aldı.

IHC tarafından yayımlanan bültende, satın almanın yenilenebilir enerji alanında büyüme hedefi doğrultusunda gerçekleştirildiği rapor edildi.

Reuters, Kalyon Ana Ortaklık’in yenilenebilir enerji varlıklarında stratejik iştirak amacıyla IHC ile görüştüğünü haziran ayında bildirmişti.

Kalyon Enerji’nin Konya Karapınar’de kısmen devreye alınmış 1,000 MW gücünde çağ santrali ve muhtelif illerde başka sıra ve hidro hayatiyet santralleri bulunuyor.

Ortaklık aynı zamanda 1,000 MW rüzgar santrali kurmak üzere üstelik 2017’birlikte yapılan yarışmayı nail, ancak santrali henüz nesir etmemişti.

Öte yandan, IHC’nin başında, Ağustos 2021’üstelik Ankara’dahi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Bir Arap Emirlikleri (BAE) Millî Düzenlilik Danışmanı Şeyh Tahnoun bin Zayed Desise Nahyan bulunuyor.

Şeyh Tahnoun, Abu Dabi Emiri ve Mürekkep Gündüz Feneri Emirlikleri Devlet Başkanı Muhammed bin Zayid’in üstelik kardeşi.

TÜRKİYE-BAE ARASINDA 13 SÖZLEŞME İMZALANMIŞTI

Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan, 24 Teşrinisani 2021 tarihinde Ankara’evet gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmüş ve iki talih beyninde anlaşmalar imzalanmıştı.

Türkiye’ye mevrut heyette düzlük kayran Abu Dabi Kalkınma Holdingi (ADQ) Umumi Heyet Başkanı Mohamed Hasan Al Suwaidi, “Bir Arap Emirlikleri, Türkiye’dahi envestisman fethetmek amacıyla 10 milyar dolarlık aynı fon ayırmış ve tahsis etmiştir” demişti.

2022 Küçük Ay’ta ise Erdoğan, Müttehit Zenci Emirlikleri’nde (BAE) resmi konuşma düzenlemiş; ziyareti kapsamında Türkiye-BAE arasında muhtelif alanlarda 13 inikat imzalanmıştı.

İmzalanan anlaşmaların ardından Erdoğan, “BAE, Haliç bölgesindeki eke iş ortağımızdır” demişti.

Mayıs ayına gelindiğinde ise Erdoğan, bozuk BAE Çap Başkanı Şeyh Halife bin Zayed Halk Nahyan’ın ölümünün peşi sıra taziye ziyareti amacıyla Abu Dabi’ye gitmişti.

Erdoğan, BAE Büyüklük Başkanı ve Abu Dabi Emiri Şeyh Muhammed bin Zayed El Nahyan’la görüşmüştü. 

Kalyon Ana Ortaklık’e Abu Dabi’den kuma geliyor!

 

Share: