Bafra Ovası’nda kapya biber üreticinin yüzünü güldürüyor

Samsun’un Bafra Ovası’nda 24 bin dekar alanda üretimi yapılan kapya biber üreticinin yüzünü güldürüyor.

Bafra Ovası’nda kestirmece 24 bin dekar alanda ekimi yapılan kapya biberin hasadı bitmeme ediyor. Bu yıl ekiliş alanlarının beş altı olması zımnında tarlada kilosu 6 ila 8 liradan muamelat gören kapya biber fiyatları üreticinin yüzünü güldürüyor.

Yeşilyazı Köyü Zirai Kalkınma Kooperatif Başkanı Arslan Bıyık, “Ürün birlikte fiyatlarımız bile pir. Kilosu 6 ila 8 lira arası. Şark illerine gönderiyoruz. Murat var. Bu yıl takkadak Bafra’üstelik değil Türkiye genelinde ekiliş birkaç. Fiyatlar böyle bitmeme ederse üreticinin yüzü güler” dedi.

Bafra Tarım Odası Başkanı Osman Tosuner, “Geçen yıl biber ekimi fazlaydı. Bu yıl ise biberde teşrinievvel bir iki, murat haddinden fazla. Bu nedenle kilosu 6 ila 7 liralık. Bafra’nın tıpkısı pazarı var. İskenderun, Hatay, Mersin Ağacı üzere yerlere Bafra’dan salçalık biber gidiyorsa bunu değerlendirmemiz lazım. Ati yıllarda üreticilerin mağdur olmamaları için elimizden geldiği kadar üzerimize düşeni yapacağız. Bafra benzeri ekincilik şehri. Kapya biberi salçada 1 kolpo” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: