“Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi

Arsıulusal Makine Federasyonunca (FIA) Avrupa Cross-Country Baja Kupası namzet konkur statüsüne alınan ve İstanbul Off Road Kulübü (İSOFF) yoluyla düzenlenen “Arsıulusal Baja Troia Türkiye 2022” sona erdi.

Arsıulusal off-road yarış serisi “East European Tout Terrain Series”mağara Türkiye ayağı olarak 2017’den bu yana planlı yarışma, Toyluk ve Spor Bakanlığı, Türkiye Makine Sporları Federasyonu, Türkiye Turizm Tanıtım ve Ihya Ajansı (TGA), Çanakkale Valiliği ve Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirildi.

Türkiye, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan ve Polonya’dan toplam 42 komütatör ve 82 sporcunun katıldığı kombinezon, bu sene FIA aracılığıyla Avrupa Cross-Country Baja Kupası namzet konkur statüsünde düzenlendi.

Baja Troia Türkiye’bile ekipler, bütün uzunluğu 900 kilometre olan parkurda Bayramiç, Terziler, Kuşçayırı, Karapınar ve Salihler rotasında vadi düz 8 özel etapta savaşım etti.

Toplam 24 aracın problemsiz yerine tamamlayabildiği zorlu konkur sonunda araba kategorisinde Rally Raid Team Türkiye hesabına yarışan Bay Becce ve Sertaç Tatar, birinciliğin sahibi oldu. Becce ve Tatar, bu dereceyle bu sene Doğu Avrupa Off-Road Serisi Birinciliği’ni dahi kazandı.

Makine kategorisinde İtalya’dan Antonio Ricciari ve Morosi Simona ikinciliği ve gine bir ülkeden Moro Stefano ve Manoni Daniele ise üçüncülüğü elde etti.

SSV sınıfında Bulgaristan’dan Kasıt Kapanoğlu ve Aleksandar Trendafilov geçmiş sırada yer alırken, Er Kişi Öztiryaki ve Ömer Zaman ikinci, Diren Üykü ve Yağmur Çok dahi üçüncü oldu.

Raid kategorisinde birinciliği Erdem Ömür ve Kerem Kileci ekibi alırken, Ahmet Terece ve Ulaş Germen ikinciliğe, Ersin Sezgin ve Enis Sezgin ise üçüncülüğe ulaştı.

Bu sene ilk kez verilen ‘En Centilmen Ekip’ ödülünü ise Mahir Yiğit ve Aker Kahraman ile Abdullah Turgut ve Meze Eyri ekipleri paylaştı.

Etkinliğin hediye töreni Kordon Boyu’ndaki Troia Atı önünde yapıldı.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Mehmet İrfan Mutluay, Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer Koruyucu, FIA Gözlemcisi Raymond Johansson ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Fair Play Komisyonu Başkan Yardımcısı Remzi Yılmayan, yarışçılara kupalarını ikram etti.

Share: