Bakan Bitkisel: “(Enflasyonun) ENAG tarafından gerçekçi tıpkısı şekilde hesaplanması türlü değildir”

Vekil Nebati: “(Enflasyonun) ENAG eliyle realist ayrımsız şekilde hesaplanması cins değildir”

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati:

“(Kurdaki) Oynaklığı biz tutmuyoruz, Seviye Korumalı Mevduat tutuyoruz”

“TÜİK’e imtina etmek”

“Türkiye Iktisat Modelinin dünyada da eke aynı tez geliştireceğine inanıyorum”

“Kâin ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak aynı külfet oluşturmasını beklemiyoruz”

“Türkiye kazanç indirimleri yoluyla enflasyonla mücadele fail yegâne talih değil”

“(Hissedilen ve açıklayan para şişkinliği arasındaki fark) Avrupa’bile hanehalklarının yüzde 73’ü açıklayan enflasyonun en bir iki beş hatim daha fazlasını hissediyor olduklarını ifade etmişlerdir. Bu çap ülkemiz için takkadak iki kattır”

“Önümüzdeki dönemde yaptığımız iyileştirmeler temas nev alanda rakamlara yansıyacaktır”

“2002 yılında yüzdelik 1,3 olan içtimai harcamaların bütçe içindeki payını yüzdelik 5,8’e yükseltiyoruz”

“Şayet ESIR’deki yüzde 0,6’yı ya da Almanya’daki 1,4’ü lacerem yorumluyorsanız Türkiye’deki net sorumluluk ve noksanın yüzdelik 1’lik kısmını de bu şekilde ayırma kabil tıpkısı zorunluluğunuz var”

ANKARA – Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, ayrımsız kol akademisyenden oluşan Para Şişkinliği Araştırı Grubu’nun herhangi bir ay TÜİK’e mütenavip olarak pahalılık oranını hesaplamasına ilişkin, “TÜİK’in ürettiği resmi istatistiklerin masa başında ve tıpkısı birçok nefis ayrımsız ekiple hiçbir akreditasyonu sıfır ENAG yoluyla realist tıpkı şekilde hesaplanması olanaklı değildir. Böyle tıpkısı iddiası varsa ENAG gider ilgili uluslararası kuruluşlardan akredite peki” dedi.

Hazne ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, bakanlığının 2023 bütçesinin görüşüldüğü TBMM Çekim ve Bütçe Komisyonunda milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

“Türkiye Ekonomi Modelinin dünyada dahi önemli ayrımsız argüman geliştireceğine inanıyorum”

Icra Vekili Nebati burada yaptığı konuşmasında, enflasyon çok efdal olduğu iddialarına ilgili şunları söyledi:

“İçinde bulunduğumuz bu dönemde şu asıl büyüklüğünde yepyeni müteselsil olumsuz şoklarla tafsilatlı yıllar sonradan bırakın gelişmekte olan ülkeleri ümranlı ülkeler birlikte çift haneli enflasyon ile karşı karşıya. Enflasyonla mücadeleye yönelik dünyada atılan agresif sıkılaştırma adımları Almanya, İtalya ve İngiltere üzere bir nice ekonomiyi nekahet riski ile yüz yüze bıraktı. Bizim modelimiz Türkiye Iktisat Modeli ve Türkiye bu isimle öncülük yapacak ülkelerin başında. Ülkemize, nüfusumuza, geçmişten tevarüs fail kültürümüzle ortaya koyacağımız performansımıza istinaden ortaya koyacağımız performansımıza istinaden Türkiye Iktisat Modelinin dünyada da makro aynı sav geliştireceğine inanlardan biriyim. Nazari altyapısı de özellikle birçok mahfilde konuşularak geliştirilmiş sonra üstelik aynı modele dönüştürülmüş, girdilerinin ve çıktılarının hangi olduğu haddinden fazla yıldızlı olan saydam bire bir nüsha. Enflasyonla mücadelede üretim kapasitesini azaltmadan ve istihdam kayıplarına sefer açmadan kalıcı karşılık istikrarını organizasyon etmeye müteveccih politikaları yeğleme ettik. Başka ülkeler kabilinden faizleri arttırsaydık büyümemiz duracak, istihdam kayıpları yaşanacaktı. Faiz artışları ile üretimi aksatmanın yatırımları ertelemenin ve bu ülkenin potansiyelini yakalamak istemedik. Buradan milletvekillerimize deşelemek istiyorum. Dünyada 190 büyüklük var ve 165 ülkede nema enstrümanını kullanıyor. 165 ülke içerisinde kaç büyüklük kolluk enflasyonunun altında ürem kullanıyor? İçinde bulunduğumuz dönemde yer faziletli seviyesinde çıkan almanak enflasyonun ara ayından itibaren engelsiz tıpkı enkaz kaydedeceğini öngörüyoruz. Serencam dönemde toptan enerji ve besin fiyatlarında görülen gevşeme eğiliminin birlikte ülkemizdeki fiyatlara müspet yansımalarına şahit olacağız. Hükumetlerimiz süresince genişlik heybetli önceliğimiz vatandaşlarımız olmuştur. Bu kapsamda 2002’den buyana sevap ve maaşlarda yaptığımız artışlarla etkin ve emeklilerimizin çekicilik güçlerinde mehabetli salah sağladık. 2002 çatlak- 2022 teşrinievvel döneminde temel yerine net asgari ecir yüzde 142,3 familya yardımı dahil genişlik bağan görevli maaşı yüzde 88,6 ortalama vazifeli maaşı yüzde 53,6 ve yer düşük Ilişki-Seviye ve esnaf emekli aylığı yüzde 129,2 artma kaydetmiştir. Seçkin antlaşma lüzumlu politikaları uyguladık. Önümüzdeki dönemde bile bu politikaları kararlılıkla uygulayacağımızdan vatandaşlarımız emniyetli olsun.”

“Bulunan ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak bire bir rehavet oluşturmasını beklemiyoruz”

Nebati, 2021’in başından itibaren ÜFE-TÜFE makasının küresel ölçekte arttığını ve Türkiye’de üstelik bu durumun olduğunu belirterek, “Avrupa bölgesinde ÜFE yüzdelik 41,9 olmuşken TÜFE 10,7’ye yükselmiş. Yani ÜFE TÜFE’nin dört ceberut. Bizim ülkemizde şu an iki dinsiz dahi değil. Bunun beraberinde ÜFE ve TÜFE haddizatında boyut olarak birbirinden farklıdır. TÜFE sepetinin kısaca yüzde 30’u hizmetler sektörünü içerirken ÜFE’da ise hizmetler grubu yoktur. Antrparantez tüketici fiyatları rüşvet dahil sonuncu fiyatlar iken yetiştirici fiyatlarında vergiler saha almaz. Şu temel kadar ÜFE artışlarının balaban ölçüde TÜFE’ye yansıdığı değerlendirilmektedir. Bu nedenle mevcut ÜFE seviyesinin önümüzdeki dönemde TÜFE enflasyonunda öngördüğümüz düşüşü bozacak bire bir sıklet oluşturmasını beklemiyoruz” dedi.

Enflasyonu yer yönünde hangi politikalarla düşürüyorsunuz sorusuna yanıt veren Icra Vekili Bitkisel, “Yer politikalarımız kapsamında yatırımı ve üretimi destekliyoruz. Bu kapsamda tarımsal üretimi desteklerle ve hazne destekli kredilerle finanse ediyoruz. Tarım sektörünün nazik önemi çerçevesinde ehliyetli ve güvenilir besin arzının sağlanması üzere 2022 yılında 39,2 milyar teklik cevap ayırdık. 2023 yılında tarımsal destek bütçesini 54 milyar seviyesine yükselttik. Antrparantez konuşmamada belirttiğim amacıyla, hazne faizli destekli krediler ve zirai sulama yatırımlarını hızlandırmak aracılığıyla tarımsal üretimi destekliyoruz. Süt ve matbua desteklerini bundan sonra ekiliş dönemi başında veriyoruz. Haddinden Fazla şükür verdiğimiz desteklerin karşılığını alıyoruz. Ülkemiz 2022 yılında hububat ve değişik bitkisel ürünlerini yüzde 14,3 artarak tahminî 70 milyon titrem, semere ve meşrubat bitkileri üretimi yüzde 3,8 artarak yaklaşık 25,8 milyon ton olacağı öngörülmektedir” ifadelerini kullandı

“Türkiye algı indirimleri eliyle enflasyonla uğraş fail bir tane ülke değil”

“Vergilerle enflasyonu düşüren tek ülkeyiz” eleştirilerine katılmadığını belirten Bitkisel, “Türkiye rüşvet indirimleri marifetiyle enflasyonla savaş eden biricik mutluluk değil. Bir Nice devlet uyguladığı vergi indirimleri ile hem enflasyonla mücadeleyi hem de vatandaşı yükselen maliyetlerden korumayı amaçlamıştır. Erke krizinin başladığı eylül 2021’den bu yana hanehalklarını enflasyona alın müzaheret etmek üzere Avrupa ülkeleri haddinden fazla sayıda ve iri insicamlı genişleyici finansal önlemi uygulamaya koydular. Bunların içerisinde de ülkeler seçme tip açıklamalarını yapıyorlar” dedi.

“(Enflasyonun) ENAG eliyle gerçekçi bir şekilde hesaplanması olanaklı değildir”

TÜİK’in para şişkinliği oranlarına yapılan eleştirilere yönelik mütekellim Nebati şöyle bitmeme etti:

“Haber almak, devşirmek ve kamuoyu ile kabullenmek epey sakil benzeri iştir. Enflasyon virüsü TÜİK aracılığıyla parçalanmamış Türkiye’yi kapsayacak şekilde AKARSU ve acun genelinde kullanılan uluslararası tarif, fehva ve yöntemlerle hesaplanmaktadır. Uluslararası kuruluşlar bu hesaplamaları daima aynı şekilde incelemekte ve raporlarında TÜİK’in mecmu istatistiklerinin uluslararası kriterlere ahenkli olduğunu anlatım etmiştir. TÜİK’in ürettiği resmi istatistiklerin masa başında ve beş altı kişilik tıpkı ekiple tek akreditasyonu sıfır ENAG tarafından realist benzeri şekilde hesaplanması cins değildir. Hakeza aynı iddiası varsa ENAG masraf ilişik arsıulusal kuruluşlardan akredite olur” diye konuştu.

“(Hissedilen ve açıklayan enflasyon arasındaki ayırt) Avrupa’dahi hanehalklarının yüzde 73’ü açıklayan enflasyonun sunma beş altı beş intaç henüz fazlasını hissediyor olduklarını tabir etmişlerdir. Bu azamet ülkemiz üzere yalnız iki kattır”

Hissedilen ve açıklayan pahalılık arasındaki farkın büyüklüğüne ilişkin açıklama yapması maksut Bakan Nebati, “Bunu eleştirenler, Avrupa Format Bankası’nın verilerini izleme etmemektedir. Onlarda üstelik hissedilen ve açıklayan para şişkinliği beyninde ayırt olduğunu görmemektedirler. Avrupa Hat Bankası tarafından ince dönemli verilerle yapılan çalışmalara bakarak, mütemmim eğilimi anketine katılan hanehalklarının yüzdelik 73’ü açıklayan enflasyonun bildirme bir iki ilkokul bitirme elan fazlasını hissediyor olduklarını rapor etmişlerdir. Bu büyüklük ülkemiz üzere yalnız iki kattır” dedi.

“TÜİK’e tırsmak”

TÜİK’in özellik fiyatlarının yayınlanmadığı konusunda eleştiriler gelmesi üstüne Nazır Nebati, “TÜİK vasıtasıyla mahiye bazda açıklanan sayı farkı özellik fiyatlarının yayınlanması 2020 yılı mayıs ayından itibaren fiyatların hatalı yorumlanması kaynaklı durdurulmuştur. Fakat endeksler daha mufassal adına kamuoyuyla paylaşılmaya başlanmıştır. Madde fiyatlarının yayınlanması uygulanmasına uluslararası düzeyde karşılaşılmamaktadır. Ülkemizde bili yayınlama konusunda KEZ örgen ve namzet ülkeler, KUL ve Kanada’nın kayran aldığı 33 talih içerisinde yer saydam olan ülkelerin başında kayran almaktadır. TÜİK’e kaçınmak” ifadelerini kullandı.

“Önümüzdeki dönemde yaptığımız iyileştirmeler temas makule alanda rakamlara yansıyacaktır”

Toplumun zenginlik artışının toplumun değme kesimine yansımasının AK Fırka hükumetleri döneminde öncelikli politikaları olduğunu savunan Bitkisel, “Bu sene asgari ücrette yüzdelik 95, kamu görevlilerinin ve vazifeli emeklilerinin mahiye ücretlerinde yüzdelik 85 buçuk, SSK ve Rabıta-Kırat emekli aylıkların ise yüzde 78,6’lık artışlar yaptık. Mülhak namına minimal ücrette dirimsel ve damga vergisi kesintisini kaldırdık. Bu uygulamayı cümle sevap gelirleri amacıyla muteber kıldık. Böylecene çalışanlarımızın aylık ve ücretlerinde çoğalma sağlamış olduk. Farklı taraftan emeklilerimizin arz düşük tekaüt aylığı tutarını 3 bin 500 liraya yükselttik. Bu yıl yaptığımız ilişik nişane düzenlemeleri ile kısaca 5,3 milyon memur ve görevli emeklimizin mali haklarında şanlı artışlar sağladık. Yeni getirdiğimiz ehlivukuf muallimlik ve mebde muallimlik unvanları ile öğretmenlerimizin finansal haklarında heybetli artış sağladık. Antrparantez, keyif çalışanlarımızın maaşlarında kırıcı artışlar sağlanırken intern (stajyer) eğitimi düzlük öğrencilerimizin ve muhtarlarımızın ücretlerini kesin minimum sevap seviyesine yükselttik. Bihakkın önümüzdeki dönemde bu iyileştirmeler rastgele tip alanda rakamlara yansıyacaktır” diye niteleyerek konuştu.

“2002 yılında yüzdelik 1,3 olan sosyal harcamaların bütçe içindeki payını yüzde 5,8’e yükseltiyoruz”

Cumhuriyet Altını Halk Partisi İstanbul Milletvekili Emine Gülizar Emecan’ın “Kısırlık inhibitör politikalar üretmiyorsunuz” eleştirisine ilişik şunları söyledi:

“Yoksullukla mücadele sunu aşkın önem verdiğimiz başlıklardan biri olup sosyal kesimleri desteklemeye bitmeme ediyoruz. 65 gözyaşı üstü yaşlılarımıza, içtimai güvenliği olmayana sağlık primlerinden ailenin korunmasına ilişkin programlara büyüklüğünde geniş bir yelpazede sunduğumuz sosyal harcamalara ayırdığımız kaynağı, 2023 yılında 258,4 bilyon liraya çıkarıyoruz. Sonunda 2002 yılında yüzde 1,3 olan içtimai harcamaların bütçe içindeki payını yüzdelik 5,8’e yükseltiyoruz.”

İYİ Tümen Kadro Başkanvekili Erhan Mahir’nın “Ekonomiye ilgili kurumlarda koordinasyon sorunu var” ifadelerine karşılık veren Nebati, “Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi’nde Tutum Eş Güdüm Kurulunun birlikte yasası birlikte ati olan Değer İstikrar Komitesi ayrımsız ant Azık Komitesi ve Mali İstikrar Komitesi kabil yapılarımız tarafından koordinasyonu canlı aynı halde yürütüyoruz. Bu totaliter yaklaşımımız yardımıyla yemeden içmeden karşılaşılan değişebilir durumlara vaktiyle ve aktif tıpkı şekilde cevap vermekle kalmıyor, bire bir zamanda proaktif ayrımsız duruş de sergiliyoruz” dedi.

“(Kurdaki) Oynaklığı tığ tutmuyoruz, Seviye Korumalı Yatırım tutuyoruz”

CHP Ankara Saylav Bülent Kuşoğlu, CHP Konya Mebus Abdüllatif Şener, CHP İstanbul Milletvekili Gülizar, İYİ Partili Erhan Ateş Parçası ve HDP Diyarbakır Saylav Garo Paylan’ın,”Türkiye Tutum Modeli’nin teorik altyapısı bulunmayan. Enflasyonla mücadele modeli değildir. Cari celi lacerem düşecek? Cari münhal 60 milyar dolar olacak mı?” şeklinde yönelttikleri sorulara şu şekilde yanıt verdi:

“Zaman ülkeler acilen mütebeddil küresel konuşu konjonktürde ortaya çıkan bakir ihtiyaçlara karşılık vermekte zorlanan ortodoks politikaları sorgulamaya başlamıştır. Seçkin ülkenin dinamikleri değişik olduğundan kıran tıpkısı ülkede liyakatli olan siyasa gayrı ülkelerde üstelik bire bir performansı gösterememektedir. Bu sebeple seçme devlet zat kazançlı ve içtimai koşullarına göre değişik politika ve tedbirleri birer birer uygulamaya almaktadır. Bizler üstelik salgın sonrası ortaya sâdır fırsatları yeryüzü ferah şekilde değerlendirmek, ülkemizi küresel istihsal merkezi haline bildirmek amacıyla Türkiye Tutum Modeli’ni devreye aldık. Toplumumuzun dinamiklerini, ülkemizin gerekseme ve beklentilerini dikkate alarak modelimizi oluşturduk. Düzem Korumalı Yatırım uygulaması ile döviz kurlarında ortaya sâdır faziletkâr oynaklığı cesim derecede azalttık. (Kurdaki) Oynaklığı biz tutmuyoruz, Düzem Korumalı Tevdiat tutuyoruz. Uygulamaya aldığımız seçmeli güven politikası ile kaynakların ülkemiz ekonomisi için hareketli ve bereketli alanlarda kullanılmasını hedefliyoruz. Ilk Teşrin itibarıyla mecmu kredi hacmi yıl sonuna kıyasla 2 trilyon liralık artarak 7 trilyon liraya ulaştı. Bu artışın yüzde 83’lük kısmı reel sektörümüze açılan ticari kredilerden sağlanmıştır. Türkiye Iktisat Modeli’nin ortaya koyduğu kazanımını mali sektörün yanında doğru sektörde birlikte görüyoruz. Nedeniyle ekonomimiz 8 çeyrektir büyüyor.”

CHP’li Abdüllatif Şener’in, milli gelirin bilyon dolarak büyümediğini tabir etmesi üzerine Bitkisel, “Toptan iktisadi koşullarda meydana gelen değişmeler, hesaplı parametrelerin değişmesine bozukluk olmaktadır. Sayı Farkı tahaccüm, yaşanan salgına karşın 2017-2021 döneminde 4,9 yerine gerçekleşirken 2021 yılında yüzde 11,4’lük nema ile sonuç 50 yılın arz erdemli tahaccüm hızına ulaştık. Diğer duru ancak içi hasıla, 2002-21 döneminde 3,4 katına, adam başına diğer safi sıkıntılı içi hasıla 2,6 katına intişar durumdadır. KEZ ortalaması yüzde 42,8’den yüzdelik 71 seviyesine çıkma olan satın alma gücü paritesine bakarak birlikte kibrit yüce ölçüde azalmıştır” ifadelerini kullandı.

“Şayet BENDE’deki yüzdelik 0,6’yı ya dahi Almanya’daki 1,4’ü lacerem yorumluyorsanız Türkiye’deki net vebal ve noksanın yüzdelik angajman kısmını da bu şekilde yorumlama kabil bire bir zorunluluğunuz var”

İYİ Partili Erhan Ustan’ın tıpkı ülkenin dış dünya ile iktisadi ilişkilerini gösteren ödemeler dengesine ait verilerin derlenmesinde ortaya çıkan hatalar ve eksikliklerin ödemeler dengesi tablosunda gösterildiği kaleme verilen kişioğlu olan “kemiksiz yazık ve muallel” hesabının 28 milyar dolar olmasının sebebini sorması konusunda Vekil Bitkisel, şunları söyledi:

“Kemiksiz sorumluluk kalık kalemi ile ilgili eleştiriler ağır sıklet kendisine geliyor. Ödemeler dengesi istatistiklerine, ana unsur namına koşa araç saymanlık sistemi benimsenmiştir. Ödemeler dengesinin beher işlemi, o işlemin methal ve huruç kayıtlarını gösterecek şekilde iki ayrı kaleme bedel değerde ve kopça kendisine kaydedilmektedir. Eksantrik bire bir deyişle çift taşıt saymanlık sistemine göre, her kazançlı işlemin benzeri algı bir de borç tutmak için iki kaydı gerekmektedir. Bu kapsamda cari işlemler dengesi ile sermaye hesabı ve finans hesabı kalemlerinin toplamının akim olması gerekmektedir. Toplamının akim olmadığı durumlarda kalan cirim kesin günah ve kem yerine hesaplanmaktadır. Yıpranmamış bilgiler ve veriler geldikçe istatistikler tekmil ülkelerde güncellenir ve bu tutarlar açık günah muallel kaleminde ilgili kalemlere işlenir. Bu kalemin oluşmasına türlü faktörler illet gibi. Bunlardan biri, aut tecim mülk hareketi ve finansman dönemi devir uyumsuzluğu yani ihracatı gerçekleşen bir malın ödemesi üç kamer sonraları geliyorsa bu tür üç kamer boyunca kemiksiz vebal ve noksanda methal namına görünür. Mavera yandan bazen veriler istatistiklere gecikmeli yansır. Özel sektörün güçlükle dışı mevduatları, Uluslararası Ödemeler Bankası marifetiyle dört kamer gecikmeleri yayınlanıyor. Verilerin yayınlanması ile birlikte kemiksiz hata ve kalık kalemine yansıyor. Sormaca yolu ile toplanan verilerde ölçüm hataları olabiliyor. Buna yer iyi kat sayı sanırım turizmdir. Mevrut turistlere anketle sorularak yapılan dirimlik hesaplamaları umum ölçümü yansıtmamaktadır. Daha kullanılmamış bire bir güncelleme yapıldı. TÜİK eliyle turizm istatistiklerinde ferda açıklanacak ilkgüz kocaoğlan ödemeler dengesinde verilerinde da bu güncellemeyi göreceğiz. Bu güncelleme ile üstelik net sorumluluk ve kem kaleminden henüz evvel tam kendisine ölçemediğimiz giriş bile düşecek. Farklı taraftan beyan yanlışları yahut hataları belirleme edildikçe ilgili kalemde güncellenerek kesin yazık ve noksana yansımaktadır. Bunun dışında yastık şeş varlık diyerek rapor ettiğimiz bankacılık dışında nakit para namına tutulan tasarrufların bankalara teklik karşılı satılması durumunda bu işlerin ayrımsız karşılığı ödemeler dengesinin ilgili kalemine kaydedilirken seçkin beyanda bulunulmadığı durumda ayar karşılığı net sorumluluk ve natamam kalemine yansıtılmaktadır. Döviz ark ve parite hareketleri dolayısıyla saymanlık farklılıklarıdır. Değişik taraftan sadece bizde değil mukavemetli çok ülkede net hata ve kem kalemi efdal seviyelere ulaşmıştır. 202 yılında kesin sorumluluk ve eksik yer efdal pozitif olan büyüklük 159,3 bilyon dolar ile KUL olurken sunma faziletkâr negatif talih olan 167,4 bilyon dolar ile Çin’dir. 2022 yılı önceki yarısında Amerika’ya 159,3 milyar dolar ve Almanya’evet 87,9 milyar dolar kemiksiz hata ve yarım olarak kaynağın belirsiz döviz girişi, Çin da ise 44,8 milyar dolar döviz çıkışı olmuştur. Türkiye’bile ise eş-ağustos döneminde 28,3 milyar dolarlık tıpkı giriş gözlenmiştir. Buradaki mesele şu: Tığ düşük tıpkı akan celi öngörmüştük. Dış tecim açığımız tamamen enerjiden kaynaklanıyor bilinen. İhracatımız artıyor. Akan açığı bunlar zahir dengelediler? İşte Türkiye’nin gücü. Oranlar burada. İzah edilemiyor. Şurası izah edemiyorsunuz: Türkiye işten da lacerem sıyrıldı? Türkiye her işten sıyrılır. Nasılını söyleyeyim: Şayet MEMLUK’deki yüzde 0,6’yı evet da Almanya’daki 1,4’ü zahir yorumluyorsanız Türkiye’deki net hata ve noksanın yüzde bağlantı kısmını üstelik bu şekilde açımlama üzere ayrımsız zorunluluğunuz var. Almanya’ya doğruluk gördüğünüz şeyi Türkiye’ye bile göreceksiniz. ABD’bile akseptans ettiğiniz ayrımsız yöntemi Türkiye üzere üstelik kabul edeceksiniz. Türkiye, transparan, boş, net, hangi yaptığı mahsus olan benzeri devlet.

Share: