Bakan Çavuşoğlu: “Mugayeret ile Suriye’deki rejimi bizim aynı şekilde anlaştırmamız geçişsiz”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, “Aykırılık ile Suriye’deki rejimi bizim bire bir şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi hâlde mihman benzeri sulh olanaksız” dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 13’üncü Büyükelçiler Konferansı kapanışında açıklamalarda bulundu. Konferansta yapılan değerlendirmelerin büyük ehemmiyet taşıdığını söyleyen Çavuşoğlu, “Sahada ve masada dallı güllü aynı dış politikayı, çokbilmiş, adil, müşfik tıpkısı şekilde uyguluyoruz. Dış politikamız açısından aktif bire bir amme diplomasisi faaliyeti oldu” açıklamasında bulundu.

“26 Ağustos’ta bu mekanizmanın evvel toplantısını gerçekleştireceğiz”

Basın mensuplarının sorularını bile yanıtlayan Bakan Çavuşoğlu, Finlandiya ve İsveç ile imzalanan Uzlaşma Zaptı sonucu kurulan ortak komisyon toplantısının ilkinin hangi antlaşma yapılacağına ilgilendiren, “İsveç ve Finlandiya’dan henüz bu belgede ve açıklamalarda taahhüt ettiklerini hesabına getirmediklerini görüyoruz, bu yönde atılmış tıpkı etap görmüyoruz. Izah var, oruçlu olduklarını söylüyorlar; amma konkre etap kazanmak istiyoruz. Bu somut adımların takibini açmak amacıyla sistem onların teklifi ile kuruldu. Orak Ayı ayında tıpkısı araya hulul teklifinde bulunduk. Bizim için beş on baskısı bulunmayan, terör ile mücadelede bittabi var; amma neticede NATO ülkesi görünmek isteyen onlar. Onlar da Ağustos ayını öneri ettiler, 26 Ağustos’ta bu mekanizmanın önce toplantısını gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

“Başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek”

Vekil Çavuşoğlu, İsrail ve Mısır’la sürdürülen normalleşme çalışmalarına ilişik mevrut soruya, “Aynı normalleşme süreci başladı. Bu normalleşme süreci bizim ilkelerimiz ve tavizlerimizden caymak anlamına gelmediğini söylüyoruz. Özellikle Filistin konusu. Sonuçta İsrail ile normalleşme sürecinde adımlar atıyoruz, bunlar devam ediyor. Şu zaman İsrail’birlikte benzeri intihap ortamı var, seçimlere kadar peki mu, olmaz mı tıpkı husus diyemem; çünkü iki tarafta üstelik olması gerekiyor. Mısır’dahi geçen dönüş açılış konuşmasında birlikte söyledim. Suudi Arabistan ve BAE’birlikte yakaladığımız ivmeyi onlarla birlikte görmek isteriz. Antrparantez yıpranmamış misyonlar dahi açıyoruz, takkadak bu 2 ülkeye büyükelçi tayin ile değil yeni misyonlarımız ile bu arada üstelik başkonsolos ve büyükelçilerimizin sayısı artmaya devam edecek” cevabını verdi.

“Ermenistan’ın üstelik az buçuk daha kararlı ve yürekli olması geçişsiz, uğraştırma taktiğinden vazgeçmesi geçişsiz”

Ermenistan ile de özel temsilcilerin görüştüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, “Kâh adımlar atıldı. Azerbaycan ile eşgüdüm içindeyiz. Bunu söyleyince Ermenistan’dan bazı bazı dert duyulduğunu üstelik öğreniyoruz. Ama biz sunu esasen beri asetat tıpkı ülkeyiz. Genel anlamda Cenup Kafkasya’daki normalleşmeden bağımsız milletvekili buyurmak benzer değil zaten. Birlikte girişim atalım, her ne büyüklüğünde normalleşme sürecimizde diyaloğumuz düet olsa birlikte tam Güney Kafkasya’nın istikrarı amacıyla hepimizin aşama atması geçişsiz. Bu konuda Ermenistan’ın birlikte biraz elan kararlı ve korkusuz olması lazım, uğraştırma taktiğinden vazgeçmesi lazım. Tığ bu konuda Türkiye olarak samimiyiz Ermenistan’ın de gönülden olması lazım, Azerbaycan’ın birlikte özden olduğunu görüyoruz” diye niteleyerek konuştu.

“Bugüne büyüklüğünde yaptıklarımızı AB ile yapsaydık, DENIZ küresel tıpkı aktör olurdu”

Vekil Çavuşoğlu, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AKARSU) üyelik sürecine ait oluşturulacak izlence ile Türkiye’nin şüphesiz Avrupalı olduğunun anlatılacağını söyledi. Bu programın AKARSU üyelik sürece ile ilgili aynı mühim amaç olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Üyelik sürecimiz ile ilişik maalesef tıpkı mesafe görmüyoruz. Amma biz tekrar maharet anlamda, politik engelleri kaldırıp temas konuyu görüşmeye hazırız diyeceğiz. AKARSU eliyle henüz gönülden musahabe, enformasyon yaklaşımı görmüyoruz, az buçuk uğraştırma var. Ayrıca bugün Avrupa’üstelik sorunlar var. Sorunların çözümü konusunda ortaya tek başına kaime koyabilen biricik ülke Türkiye. Sorunların çözümü konusunda kelle yoran, somut adımlar atan büyüklük Türkiye. Bizim bugüne kadar yaptıklarımız ve yapıyor olduklarımız DENIZ ile yapsaydık, SU global tıpkı aktör olurdu ve ayakta alkışlanırdı. Bu mesail hepimizi etkileyen mesail, bu konularda birlikte Türkiye elzem ülke. Elzem ülke ile sorunların çözümü amacıyla neler yapabiliriz, fırsatları şüphesiz değerlendirebiliriz bunları görüşeceğiz. Avrupa’nın siftinlik buna ihtiyacı var. Avrupa’nın ortamında çarpışma var, sevgili var. İçinde olduğumuz bu kıtaya sorumluluğumuz üstelik var, biraz daha odaklanmak istiyoruz, bunu terennüm etmek istiyoruz” açıklamasında bulundu.

“Muhalefet ile Suriye’deki rejimi bizim tıpkı şekilde anlaştırmamız lazım”

Bakan Çavuşoğlu, Suriye’da amacın teröristlerin temizlenmesi olduğunu vurgulayarak, “Astana Formatı’nın amacı bu sorunu tıpkı çözüme sarmak. Bunun yolunun üstelik siyasetten, diplomasiden geçtiğini söylüyoruz. Diplomatlık masasında çözülecek. Uymazlık ile Suriye’deki rejimi bizim ayrımsız şekilde anlaştırmamız geçişsiz. aksi takdirde mihman bir sulh gayrimümkün. Orada kıytırık mutlak insanlar bile var. Rejim birlikte var, ihtilaf birlikte var. 11 yılı geçti, birçok eş öldü. Birçok kayırıcı ülkesini metrukiyet etti. Bu insanlar dönebilmeliler, Türkiye’dekiler dahi karışma. Bunun amacıyla burada sürekli bir sulh olması lazım. Yeniden inşa üzerine adımlar atmamız geçişsiz. Bırakışma olmadan, barış olmadan de yeniden nesir üzerine kimse yardım etmek istemiyor” dedi.

“Vazıh ihlale hoşgörü göstermemiz mümkün değil”

Yunanistan ile Türkiye arasında akıbet günlerde tırmanan gerilime ilişkin değerlendirmelerde kâin Vekil Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Sonuçta burada de tekmil sorunların hepsinin şümullü benzeri şekilde çözülmesi üzerine Türkiye ferman ortaya koyuyor amma Yunanistan zamana oynuyor burada. Özellikle bizim bize mail adalarda Lozan ve 1947 Paris Hazar Anlaşması ile Yunanistan’a sunulan adalarda Yunanistan’ın buraları silahlandırdığı engelsiz ortada. Tığ bunu Konfedere Milel gündemine birlikte taşıdık. Bunun dahi takipçisi olacağız. Arsıulusal hukukun ve anlaşmaların bulutsuz ihlalidir. Ayan ihlale tolerans göstermemiz benzer değil.”

“Suriye’nin bölünmesini çelmek üzere Suriye’dahi tüvana tıpkı yönetimin olması lazım”

Suriye ile değme görüşmenin olup olmayacağına dair ise Çavuşoğlu şunları kaydetti:

“Ayrımsız duruluk istihbarat beyninde görüşmeler olmuştu. Daha sonradan ayrımsız boşluk oldu. Deminden tekrar başladı. Sonuçta bu istihbaratlar arasındaki görüşmede bir nice cesim konular gündeme geliyor, alınıyor. Tığ Suriye’nin yerey bütünlüğünü destekliyoruz. Herkesten henüz çok destekliyoruz. Yanı başımızda olan benzeri ülkenin çizik bütünlüğü yer bütünlüğü ve barışı bizi aracısız etkiliyor müspet anlamda. Sonuçta yarıcı terör örgütlerine karşı verilecek mücadeleyi birlikte biz değme ahit destekleriz. Bizim Suriye’nin topraklarında gözümüz yok. Suriye’birlikte irtibat muadele olmazsa bölünme riskiyle karşı karşıya. YPG/PKK’nın biricik amacı Suriye’yi ayırmak. Suriye’nin bölünmesini çelmek için Suriye’birlikte kıpırdak tıpkısı yönetimin olması geçişsiz.” – ANKARA

Share: