Bakan Nebati’den alacak desteği açıklaması

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, motivasyon belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılara 2022 yılı içerisinde toplamda yaklaşık 100 milyar lira kazanç teşviki sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye Tutum Modeli’ne, cari açığı azaltmaya katkı sağlayacak imalata, yatırıma, üretime aktif desteğimizi sürdüreceğiz.” dedi.

Bitkisel, haziran ayında uran istihsal endeksinin almanak bazda yüzde 8,5, mahiye yüzde 1,3 arttığına dikkati çekti. Sanayinin çarklarının döndüğünü, dünyadaki ekonomik gelişmelere karşın Türkiye’da üretimin artmaya devam ettiğini belirten Bitkisel, yatırımı, üretimi ve ihracatı önceleyen cari açığı azaltarak kalıcı kıymet istikrarını sağlamayı hedefleyen Türkiye Iktisat Modeli kapsamında kullanılmamış uygulamalarla üreticileri herhangi bir antlaşma desteklediklerini belirtti.

İndirimli Kurumlar Vergisi uygulamasıyla, heveslendirme belgeli yatırımlarda Kurumlar Vergisi oranını yatırımın yapıldığı bölgeye ve envestisman türüne göre yüzde 2’ye, imalat yatırımlarında ise sıfıra büyüklüğünde indirdiklerini tamlayan Nebati, “Bu kapsamda 2022 yılının önce çeyreğinde kısaca 18,6 milyar teklik Kurumlar Vergisi teşviki sağladık. Sene sonunda yatırımların teşviki kapsamında almadığımız Kurumlar Vergisi’nin 79 bilyon liraya ulaşacağını öngörüyoruz.” dedi.

Nebati, yatırımlar üzerindeki muamele maliyetlerini, bürokrasiyi azaltarak envestisman iklimini iyileştirdiklerini ve yatırımcıların önünü açtıklarını tabir ederek, yatırım isteklendirme belgeli; para alımı, maada maddesel hakların kiralanması ve alımı, sabit denk yatırımlarının imal ve inşası ile müşavirlik ve teknik müşavirlik hizmetlerine Nitelik Vergisi ve harç istisnası getirdiklerini hatırlattı.

Envestisman teşvik belgesi kapsamında, binalara 5 yıl süreyle, arazilere yatırım heveslendirme belgesi boyunca Emlak Vergisi muafiyeti getirdiklerini belirterek, bu kapsamda düz yazı edilen binalardan dahi çatı inşaat ve ümran harcı almadıklarını vurguladı.

“13 bin yatırımcımız yaklaşık 46 milyar teklik makine ve teçhizat aldı”

Bitkisel, envestisman isteklendirme belgesi sahibi mükelleflere araba ve donatı teslimlerini KDV’den derogasyon ettiklerini, hayata geçirdikleri düzenlemelerle bu istisnaya yazılım ve diğer maddesel adalet teslimlerini de karışma ettiklerini anımsatarak, “Bu kapsamda 2022 yılının önce yarısında bu teşvik kapsamında 13 bin yatırımcımız tahminî 46 bilyon liralık araba ve donatı almıştır. Filinta, güzel olsun.” ifadelerini kullandı.

Vekil Nebati, yatırım motivasyon belgeli bakir yatırımlarda kullanılmak amacıyla 2023 sonuna kadar alınan makine ve teçhizatın amortisman sürelerini yarıya indirdiklerini dahi belirterek, yatırımcılara işlerini büyütme, yatırımlarını, üretim kapasitelerini müzayede çağrısında bulundu.

İmalat sanayine müteveccih yatırım heveslendirme belgesi kapsamında yapılan yatırımlara ilişik inşaat işleri dolayısıyla yüklenilen ve iskonto konusu yapılamayan Melfuf Değer Vergisi’nin iadesine ilgili düzenlemeyi derogasyon düzenlemesine dönüştürdüklerine dikkati çeken Bitkisel, bu aranjman kapsamına isteklendirme belgeli turizm yatırımlarını dahil ettiklerini bildirdi. Bitkisel, bu motivasyon kapsamında da 2022 yılı içerisinde kestirmece 2,5 milyar liralık KDV’den vazgeçerek yatırım maliyetlerini düşürdüklerini söyledi.

Bitkisel, 2023 sonuna kadar minimal 500 milyon liralık çakılı envestisman öngörülen yatırımlara ait yapım işleri dolayısıyla yüklenilen ve iskonto vasıtasıyla telafi edilemeyen Ek Ayar Vergisi’nin izleyen sene iadesine imkan sağladıklarına işaret ederek, “Bu motivasyon kapsamında 2022 yılının evvel 6 mahiye döneminde 13,6 milyar teklik mal teslimi yapılmıştır. Envestisman teşvik belgeli yatırımlar kapsamında yatırımcılarımıza 2022 yılı içerisinde toplamda tahminî 100 milyar lira vergi teşviki sağlayarak, Türkiye Iktisat Modeli’ne, akan açığı azaltmaya katkı sağlayacak imalata, yatırıma, üretime hareketli desteğimizi sürdüreceğiz.” diye konuştu.

Nebati: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya devam ediyoruz

 

Nazır Nebati: Cari fazla vermeye bitmeme ediyoruz

 

Share: