Bakan Varank: Büyükelçilerimizin ön ara bulucu yerine TOGG kullanması taraftarıyım

SANAYİ ve Uygulayım Bilimi Bakanı Mustafa Varank, TOGG’un 2023’ün evvel çeyreğinde yollarda olacağını belirterek, “Ben bizzat, dünyanın ciharıyek birlikte ülkemizi mandepsi eden büyükelçilerimizin karşı ara bulucu yerine TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin genişlik güzelce yollarından biri, Türkiye dışındaki seçkin yerde, üstünde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır” dedi.

Bakan Varank, Ankara’bile düzenlenen 13’üncü Büyükelçiler Konferansı’nda büyükelçilere seslenme etti. Haber, sanayi ve teknolojide bağımsızlığı tasarlamak üzere çalıştıklarını tabir fail Vekil Varank, “Bugüne kadar tek yakalayamadığımız, bütün strateji etmekle, taklit etmekle yetindiğimiz uran devrimlerine tıpkı yenisi henüz eklenmesin diye niteleyerek balaban aynı hız gösteriyoruz. Bunun üzere Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bire bir çatı kavrayış kurguladık. Bu vizyonun adı ‘Milli Uygulayım Bilimi Hamlesi’dir. Biz diyoruz ki; Türkiye, kritik eser ve teknolojilerin hemen pazarı değil üreticisi birlikte olmalıdır. Teknoloji girişimciliğinin sadece varış noktası değil, sorti noktası de olmalıdır. Ilmî trendleri elden strateji eden değil, nasıp eden birlikte olmalıdır. ve yıpranmamış Türkiye bunu yapabilecek potansiyele olağandan sahiptir. Bunun amacıyla bugüne kadar; altyapıdan üstyapıya, eş kaynağından finansmana erişime çatışma temas makule imkanı oluşturduk” dedi.

‘BÜYÜKELÇİLERİMİZİN TOGG KULLANMASI TARAFTARIYIM’Nazır Varank, yapılan yatırımlara ilişkin, “Yüz almanak markaların dönüşümü okuyamadığı dönemde çırılçıplak elektrikli adına piyasaya çıkma olan TOGG, aha bu vizyonun bir meyvesidir. Sabık hafta Cumhurbaşkanımız müjdeledi; ilk 29 Ekim’bile fabrikanın resmi açılışını gerçekleştireceğiz, 2023’ün önceki çeyreğinde da TOGG’u inşallah yollarda göreceğiz. Ben bizzat, dünyanın dört bir birlikte ülkemizi entrika fail büyükelçilerimizin ön aracı namına TOGG kullanması taraftarıyım. Türk mühendislerinin, teknisyenlerinin, girişimcilerinin kabiliyetlerini göstermenin yeryüzü fena hâlde yollarından biri, Türkiye dışındaki değme yerde, üzerinde Türk bayrağıyla süzülen Türkiye’nin otomobili olacaktır diye düşünüyorum. Endüstri ve Uygulayım Bilimi Bakanı adına şunu hep samimiyetimle anlatmak istiyorum k; Türkiye, bölgesinin hassaten dünyanın üretim ve teknoloji üssü olma noktasındaki adaylığını seçme güzeşte gün elan dahi pekiştiriyor” diye niteleyerek konuştu.’NİTELİKLİ İNSAN KAYNAĞINI TEKMIL DÜNYAYA TANITIN’

Büyükelçilerin Türkiye’nin kabiliyetlerini aktaracak, potansiyelini gösterecek birer gözgü konumunda olduğunu kaydeden Vekil Varank, “Bu nedenle siz büyükelçilerimizden ülkemizin potansiyelinin enerjik tanıtımı noktasında destek bekliyoruz. Ülkemizin rekabetçi yatırım ortamını, cazibedar isteklendirme sistemini, yüksek madun ve dal yapılarını, nitelikli koca kaynağını kül dünyaya tanıtın. Bu sayede ülkemize resülmal ve nitelikli âdem akışını hızlandıracağınızdan şüpheniz olmasın. Bakınız, biz vekillik adına aracısız yabancı yatırımların hamisi konumundayız. Zımnında birçok ülkeden şirketlerle, fonlarla, girişimcilerle mütemadiyen görüşüyoruz. Benim önceki günden beri dikkatimi şu çekiyor; bire bir Fransız, ayrımsız Alman şirket benimle ahbaplık etmek istediğinde, randevusunu kendisi değil Fransız evet de Alman sefirikebir alıyor. De çoğu ant yaptığımız görüşmelere o büyükelçiler da bizzat katılıyor. Bu özveriyi, bulunduğunuz ülkedeki en son Türk yetkililer adına sizlerden üstelik bekliyoruz. Memur olduğunuz ülkelerde iş fail, hisse senedi fayrap etmek talip, iş fırsatı arayan şirketlerimizin önceki adresi büyükelçiliklerimiz olmalı. Onların randevularına siz koruyucu olun, toplantılarına katılın, antrparantez sizler o ülkelerde aksiyon yapmaları amacıyla firmalarımızı heveslendirme edin” ifadelerini kullandı.

Share: