Bakanı Gurur, toplumsal ev projesinde detayları paylaştı: Başvuruda kademe geliri şartı var

Esbak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını duyurduğu sosyal basamak projesi için bugün başvurular başladı. Belde, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Kasıt Hava vatandaşların projeye okkalı ilgi gösterdiğini ve müracaat sayısının 224 bine ulaştığını açıkladı.

HANE GELİRİ ŞARTI İSTANBUL’DA 18, DİĞER İLLERDE 16 BİN TL

Toplumsal bölük ve arsa satışı başvurularının Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna kadar süreceğini açıklayan Nazır Gelgel, müracaat açmak için şartları da ayrıntılarıyla paylaştı. Gelgel, “Müracaat yapacak vatandaşlarda İstanbul amacıyla arz çok kesin 18 bin lira, ancak genelinde ise yer aşkın 16 bin teklik olması şartı aranacak.” dedi. Bakan ayrıca 18 yaşını tamamlamış gençlerin evlerinde artık konuk olduğunu belirterek ailesinin geliri hangi büyüklüğünde olursa olsun kerte geliri kriterine takılmadıklarını duyurdu.

EVLERİN FİYATLARI HANGI KADAR OLACAK?

Nazır Kurum’un konuyla ilgili planlı matbuat toplantısında verdiği bilgilere bakarak proje kapsamındaki 2+1 konutların büyüklüğü 75 ila 85 metrekare beyninde değişecek. Fiyatları bile 608 bin liradan başlayacak 770 bin liraya büyüklüğünde çıkma. 3+1 konutla ise 105 metrekare olacak ve fiyatları 850 bin ila 950 bin TL arası olacak.

KİRAYA VERİLEBİLECEK

Ailelerden miras artan familya hisseleri olanların dahi projeye başvuruda bulunabileceklerini belirten Nazır Çekicilik “Bilahare TC vatandaşı olanlar birlikte bu projeye şartları uygunsa katılabilir. Içtimai konutu mir borcu bitmeden yapılamayacak. Ancak kiraya verebilir bu daireyi” dedi. Bakan Gurur 18 yaşından şişman tıpkı bala varsa bire bir haneden 2 başvuru yapılabileceğini belirtti.

“İKİ ÇEŞİT YER VAR”

Bölük gayeli arsa satışına ilgilendiren bilgelik veren Bakan Hava şunları söyledi: “Vatandaşlarımız gidecekler, zat evlerini bu arsalara yapabilecekler. İki kabil arsamız var. İlki, 350 ila 500 metrekarelik büyüklükte olacak. Buralarda yapılacak basamak büyüklükleri ise 105 ile 150 metrekare olacak. Vatandaşımız, 192 bin 500 liradan başlayan mecmu değer ve 1.604 liradan başlayan taksitlerle, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde ödeneceği bire bir yöntemle arsasını algı. İkincisi ise; paylı parseller olacak. Burada da göz büyüklüğü 150 metrekare olacak. 112 bin 500 liradan başlayan bütün denk ve 937 liradan başlayan taksitlerle, gene 10 sene vadeyle ve faizsiz tıpkı şekilde insanımız arsasına kavuşacak.”

YER VE SANAYİ İŞYERİ BAŞVURULARI 10 EKİM’DE BAŞLIYOR

Proje kapsamındaki tıpkı değişik yatırımın ise kullanılmamış işyerleri olduğunu tamlayan Icra Vekili Alım “İlk etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilimizde toplamda; 50 ile 200 metrekare kadar 10 bin yeni işyeri yapıyoruz. Aşağı ve ılımlı ölçekli sanayicimizin istifadesine sunuyoruz. İnşallah bu işyerleri; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına iri katkı sunacak. Bu işyerlerinin birlikte ödemeleri şu şekilde olacak. 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle, 120 kamer vadeyle sanayicimiz, canlı girişimcilerimiz bakir işyerlerinden istifade edebilecek. Başvuruları bugün başlattık. Ilk Teşrin kocaoğlan sonuna büyüklüğünde sürecek. İnşallah önce temellerimizi bölük bölük, Son Teşrin- Açıklık kabilinden atıyoruz. Tekrar arsa ve endüstri işyeri amacıyla başvurularımız 10 Ekim’de başlıyor, 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde bile devam edecek. İlk kadem konutlarını azami 2 yıl süresince bitireceğiz” dedi.

2 TRİLYON LİRALIK EKONOMİK HAREKETLİLİK

Projenin kestirmece 900 milyar lira envestisman değerine ehil olduğunu rapor eden Bakan Çekicilik “Çoğaltan etkisiyle, 2 trilyon liradan fazla iktisadi hareketliliğe misil açacağını hesaplıyoruz” diyerek konuştu.Share: