Bakırköy-Kirazlı yer altı treni hattının ilk ray kaynağı yapıldı

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, önce ray kaynağının yapıldığı Bakırköy-Kirazlı yer altı treni hattı projesinde toplanmış gürlük oranının yüzde 78’e ulaştığını belirterek, hattın 2023 yılı ikinci yarısında hizmete alınacağını bildirdi.

Karaismailoğlu, Bakırköy sahilde gerçekleştirilen Bakırköy-Bahçelievler-Güngören- Bağcılar (Kirazlı) metro hattı geçmiş ray kaynağı töreninde yaptığı konuşmada, ülkenin doğusu, batısı, kuzeyi, güneyi demeden, topyekun hizmet anlayışıyla yatırımın, istihdamın, üretimin, turizmin, ticaretin altyapısını inşa etmeye devam ettiklerini söyledi.

Türkiye genelinde 5 bine mail şantiyelerinde, 700 bine andıran çalışanla yarının ihtiyaçlarını genişlik akıllıca şekilde karşılayacak yatırımları hepyek düz yazı ettiklerini tabir fail Karaismailoğlu, hep dünyanın krizlerle boğuşurken, Türkiye’nin yatırımları artırarak bitmeme ettiğini belirtti.

Eriştirme ve Altyapı Bakanlığı kendisine elden ekim ve teşrinisani ayında da haddinden fazla nazik ve mehabetli muvasala projelerin açılışını yaptıklarını bildiren Karaismailoğlu, şöyle bitmeme etti:

“İlk yerine 2 Ekim’üstelik Pendik- Sabiha Gökçen Hava Meydanı yer altı treni hattımızın açılışını gerçekleştirdik. Ardından Çanakkale Ayvacık- Küçükkuyu yolu ve Assos-Troya tünelleri,

Malatya- Hekimhan yolu, Diyarbakır Güneybatı yer yolu, Bitlis mekân yolu, Bandırma kavşağı ve bağlantı yolları, Gaziantep GAZİRAY, Yıpranmamış Yusufeli angajman yolları ile 56 kilometre uzunluğunda 39 nüsha tünel ve 21 güreşçi köprüsü viyadük ve akıbet adına bu hafta sonu Sayın Cumhurbaşkanımızın katılımları ile ülkemizin yeryüzü erdemli viyadüğü olan Eğiste Hadimi Viyadüğü’nü açtık. Perşembe haset 70 kilometre uzunluğunda Dert Mahiyet Balçak Patnos mukassem yolunu, cumartesi haset üstelik Şanlıurfa yer yolunu milletimizin hizmetine açacağız.”

” İstanbul’un raylı dizge ağı 363 kilometreye yükselecek”

Adaletli Karaismailoğlu, dünyanın yer büyük metropollerinden İstanbul’u dev eserlerle buluşturduklarını tabir ederek, Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu ile birlikte 270 kilometreyi bulan raylı herkes ağıyla İstanbul’u bambaşka aynı noktaya taşıdıklarını söyledi.

Hizmete açtıklarını bu dev eserlerle yetinmeyeceklerini, İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarda yordam kesmeyeceklerini vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bizde ‘durmak yok, yola bitmeme’ ilkesi vardır. Çünkü birileri üzere alacak siyaseti değil, hizmet ve ürün siyaseti yapıyoruz. Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı kendisine İstanbul’birlikte dünyanın sunma ibdai ve çağcıl site içi raylı cümle projelerini bir bir hayata geçirdik. İstanbul, Türkiye’nin beher şehrinden evladını bağrında yaşatıyor. Onlara aksiyon oluyor, NANIAZIZ oluyor. Elbette nüfusu ve komütatör sayısı da artıyor, trafik problemi da artıyor. Trafik sıkışıklığını ortadan kaldırmanın arz etken yolu tek zahir şişko taşıma ve raylı sistemleri yaygınlaştırmaktır. Bizler üstelik İstanbul’u yeniden başa çağcıl raylı herkes ağlarıyla donatıyoruz.”

Karaismailoğlu, İstanbul’bile halkın hizmetine sundukları raylı sistemlerin uzunluğunun Pendik-Sabiha Gökçen Havalimanı metro hattı ile birlikte 270 kilometreye ulaştığını belirterek, İstanbul’de yapımı bitmeme eden 96 kilometre uzunluğundaki 6 ayrıca 7/24 esasıyla çalışmalara devam ettiklerini bildirdi.

Yapımı bitmeme fail projeler bittiğinde İstanbul’un raylı tümce ağının 363 kilometreye yükseleceğini aktaran Karaismailoğlu, “Milletimizin, İstanbulluların hayatı kolaylaştıkça, konforu arttıkça heyecanımız bile artıyor, bakım aşkımız da katlanıyor. İstanbul’dahi kentsel hareketliliği motivasyon edecek ve insanımızı aktif hareketliliğe, dolgun nakil ve aptal erişim çözümlerine yönlendirecek çalışmalarımıza birlikte devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Hattımızı 2023 yılı ikinci yarısında hizmete alacağız”

Iblağ ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, Bakırköy-Bahçelievler-Güngören-Kirazlı Yer Altı Treni projesinin önceki ray kaynağı törenini gerçekleştirerek haddinden fazla kebir aynı aşamayı geride bıraktıklarını bildirdi.

Çalışmalarına serian bitmeme ettiklerini ve proje genelinde toplanmış çoğalma oranının yüzde 78’e ulaştığını nâkil Karaismailoğlu, “Tek kimsenin şüphesi olmasın kim vatandaşlarımıza daha konforlu ve tehlikesiz tıpkı muvasala alternatifi sağlayacak olan bu yer altı treni hattını bir dakika ilk tutmak adına çalışmalarımıza 7 zaman 24 saat esasına göre birlik mühendislik gereklerini adına getirerek bitmeme ediyoruz. Hattımızı 2023 yılı ikinci yarısında hizmete alacağız.” dedi.

Mühendislik açısından genişlik it canlı koşullarda çok yavaş nüfusun yaşadığı ilçelerde çalışmalarına karşın çevreyi koruyarak tünel kazılarının tamamını, demirli beton imalatlarının de büyük tıpkısı kısmını tamamladıklarını belirten Karaismailoğlu, “Tünel kazılarımızı bitirdiğimiz 7 Mayıs’ta da sizlerle benzeri araya mevrut, çalışmalarımızı paylaşmıştık. O günden bugüne nazik gelişmelere imza attık.” dedi.

7 istasyonu bulunan Bakırköy-Kirazlı metro hattının 8,4 kilometre uzunluğunda olduğunu nâkil Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu istasyonlar; Hürriyet Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani ve Kirazlı istasyonlarıdır. Saatte 80 kilometre dakikasında günde 1 milyon bulaşan, bu hattımız ile gezi edebilecek. Hattın işletmeye alınması ile Kayaşehir-Bakırköy deniz boyu arası yolculuk süresi 39 zaman, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-İncirli arası gezi süresi 31 dakika, Kayaşehir-Kirazlı arası gezi süresi 27 dakika, Başakşehir Metrokent- Bakırköy Hürriyet Meydanı arası gezi süresi 30 dakika olacak. Bakırköy-Bağcılar Kirazlı metro hattımızın 25 yıllık projeksiyondaki kazançlı ocakçı ise kara yolu hizmet ve işletme kazancı 536 milyon dolar, trafik kazalarını engellemesinden kıran kaza ocakçı 16,1 milyon dolar, devir ateşçi 690 milyon dolar atılmak üzere hep 1,2 milyar dolar olacaktır.”

Karaismailoğlu, elden bu kazançlı kazancın dahi gerçek anlamda kimin İstanbul üzere çalıştığının en güzelce göstergesi olduğunu, milletin filhakika “suyu getirenle, testiyi kıranı” gayet ferah bildiğini söyledi.

“Milletimizin kaderini, bugününü, geleceğini kimsenin keyfine bırakacak değiliz”

Pendik-Sabiha Gökçen hattının arkası sıra sırada Kağıthane- İstanbul Havalimanı ve Başakşehir-Kayaşehir metro hatları olduğunu bildiren Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Saatte 120 kilometre ile Türkiye’nin genişlik hızlı metrosu unvanına cemaat, dünyanın mahdut metrolarından olacak 37,5 kilometrelik Beşiktaş (Gayrettepe)-Kağıthane –Eyüp-İstanbul Hava Meydanı metrosunun, Kağıthane-havalimanı kesiminin yapımını tamamladık. Sinyalizasyon testleri biter bitmez gelişmemiş müddet zarfında hizmete sunacağız. Başakşehir-Çam ve Sakura Site Hastanesi-Kayaşehir metrosunun yapımını dahi şipşak tamamladık. Testlerimizin devam ettiği bu hattımızı da geçenlerde hizmete açıyoruz.

İstanbul muvasala anne planı; İstanbul’un 1.100 kilometre yer altı treni hattına ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle İstanbullular, İstanbul’de yer altı treni yatırımlarının birinci aşama sorumlusu olan İBB’nin da sorumluluklarını ve görevlerini hatırlamasını bekliyor. Bizler de üstünkörü tartışmalar hesabına, ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projeleri hayata geçirmeye bitmeme edeceğiz. Gördüğünüz kadar, işimize bakıyoruz. Zira milletimizin kaderini, bugününü, geleceğini kimsenin keyfine bırakacak değiliz.”

Konuşmaların peşi sıra Icra Vekili Karaismailoğlu ile Bağcılar Belediye Reisi Abdullah Özdemir ve Bahçelievler Şehremini Dr. Hakan Bahadır, yer altı treni tünelinde evvel ray kaynağını gerçekleştirdi.

Share: