Bal ormanlarıyla bitki örtüsü zenginleşen Karacadağ’da bin ton bal hasat edildi

Diyarbakır, Mardin ve Şanlıurfa sınırında saha düzlük Karacadağ bölgesinde, Ekincilik ve Orman Bakanlığınca oluşturulan bal ormanlarıyla zenginleştirilen bitki örtüsü yardımıyla bu sene bin ton bal elde edildi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğünce orman köylüsünün gelirinin artırılması çalışmaları kapsamında hesaplı “Bal Ormanları Eylem Planı” çerçevesinde oluşturulan bal ormanlarının sayısı değme geçen sene artıyor.

Şanlıurfa Orman Nahiye Müdürlüğü bu doğrultuda tartı alanındaki Diyarbakır, Siirt, Şırnak, Batman, Şanlıurfa, Mardin ve Adıyaman’üstelik bal ormanı sayısını hayata geçirdiği projelerle 20’den 27’ye yükseltti.

Bal ormanı oluşturulan alanlardan biri üstelik meralarıyla küçük ve kocabaş efsanevi yetiştiricileri üzere büyük aynı öneme cemaat, çeşitli bitki örtüsüyle birlikte bal üreticilerinin gözdesi konumunda olan Karacadağ bölgesi.

Bitki örtüsünün daha üstelik zenginleştirilmesi ve bu yolla arıcılık faaliyeti örümcek vatandaşların gelirinin artırılması amacıyla bu bölgedeki bal ormanı sayısı dahi 2’den 4’e çıkarıldı.

Toplam 27 bin dekara genişleyen alana bal özü taşıyan tahminî 2,5 milyon bitkinin ekimi ve dikimi yapıldı.

Son sağım yapıldı

Bal ormanı ile florası zenginleşen alana bu yıl getirilen kovan sayısı 100 bine ulaştı. Kovanlara çiçek tozu taşıyan milyarlarca arının faydalandığı bölgede akıbet sağım yapıldı. Bölgeden iç ve dış aksata üzere bin titrem bal gerçekleştirme edildi.

Şanlıurfa Orman Nahiye Müdürü Zeki Bayıcı, AA muhabirine, Karacadağ bölgesinin mera alanlarının genişliğiyle küçükbaş hayvancılık, bitki örtüsünün zenginliğiyle de arıcılık faaliyeti açısından şanlı tıpkı düzlük olduğunu söyledi.

Bu yıl oluşturulan 2 bal ormanıyla Karacadağ bölgesindeki bal ormanı sayısını 4’e çıkardıklarını ifade eden Bayıcı, ormanlara dikilen ve ekilen fidanların çoğunun bal özü taşıdığını vurguladı.

Bayıcı, “Mahlep, özellikle badem ve yalancı akasya türü fidanlar. Bal otu tohumlarını dahi araziye serpme ve ekme yoluyla arıcılarımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.” dedi.

Bu yıl kısaca 100 bin kovanının bölgeye yerleştirildiğini dile getiren Bayıcı, bölgeden faydalanacak kapçık sayısını önce etapta 200 bine arttırmak için icraat yaptıklarını belirtti.

Bayıcı, bu nedenle bal ormanları sahasında vadi kayran yolların tamamında mesai yapıldığını, platformlar oluşturulduğunu tabir etti.

“Bu balı markalaştırmak zorundayız”

“Bu düz değişik otsul bitkiler ve bizim birlikte diktiğimiz ve ektiğimiz bitkilerle haddinden fazla henüz zengin bir floraya topluluk oldu. Dolayısıyla burada üretilen bal kalitesiyle Türkiye’bile sunu gür ballarla yarışacak kapasiteye topluluk. Bu balı markalaştırmak ve Türkiye’ye tanıtmak zorundayız.” diyen Bayıcı, Karacadağ balının bu kesim amacıyla çok balaban olduğunu söyledi.

Kurum yerine üzerlerine düşen görevi adına getirmeye çalıştıklarını dile getiren Bayıcı, bal hasadı eden üreticilere çoğalan bir mevsim geçirmelerini talep ederek, hedeflerinin henüz kaliteli hizmetle arıcıların henüz mutlu aynı şekilde bu alandan ayrılmasını keşfetmek olduğunu kaydetti.

“Karacadağ balının namı rastgele yerde”

Şanlıurfa Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kenan Kayaç dahi Karacadağ bölgesinin ensesi kalın bitki örtüsü sebebiyle hem bölgedeki hem bile Türkiye’nin değişik yerlerindeki arıcılar vasıtasıyla yeğleme edildiğini belirtti.

Türk Azık Kodeksi Bal Tebliğine göre balda prolin miktarının genişlik bir iki 300 miligram/kilogram olması gerektiğine belen fail Kayaç, “Karacadağ balının namı seçkin yerde. Karacadağ balının prolin değeri 900 miligram. Bu değer yağmur ve yağışsızlık durumuna göre bin 100’e büyüklüğünde çıkabiliyor.” ifadelerini kullandı.

Kayaç, “Bu yıl yerleşen 100 bin kovandan yaklaşık bin ton bal hasat ettik. Bu balı hazırlayıp çöz ve dış piyasaya göndereceğiz.” diyerek konuştu.

“Bal verimi memnun edici”

Mardin’in Mazıdağı ilçesinden gelen yetiştirici İnce Süer, cet mesleği arıcılığı 24 yıldır sürdürdüğünü, 15 Haziran’dan bu yana ailesiyle bölgede olduğunu söyledi.

Zorlu sürecin peşi sıra sonuç sağımı tamamladıklarını dile getiren Süer, bölgenin arıcılar amacıyla çok bereketli olduğunu, nitelikli bal elde ettiklerini anlattı.

Süer, şöyle dedi:

“Burada mevsim direnmek amacıyla, sonuç sağımı yapıyoruz. Bal veriminde memnun edici ayrımsız durumla karşılaştık. Bölgeye 15 Haziran’dahi geliyor, 15 Temmuz’a kadar kalıyoruz. Bu sene bölgenin bitey zengin olduğundan kalış süresini uzattık.”

Şanlıurfa’nın Viranşehir ilçesinin kırsal Karınca Muhtar Sinan Satmaz ise arıcılığın bölgenin tanıtımı ve kalkınmasına yarar sağladığını belirtti.Share: