Balık tezgâhlarında mezgit yoğunluğu

Denizlerde av sezonunun başlamasıyla Eskişehir’dahi balık tezgahları vatandaşların özlemle beklediği tavuk balığı ve barbunlarla şenlendi.

Dört buçuk maaş aranın ardından denizlerde avlanma yasağı sona erdi. Balıkçıların denizlere çıkmasıyla tezgahlar da dolmaya başladı. Vatandaşların özlemle beklediği tavuk balığı, barbun, levrek, çupra kadar balıklarla yer güre halleriyle tezgahları süsledi. Sezonun geçmiş günlerinde mezgit bolluğu yaşanırken 35 TL olan kilogram fiyatı vatandaşın yüzünü güldürdü.

“Tavuk Balığı mevsimine göre artağan bundan sonra”

Denizlerdeki bereketin daha çok hamsi ve mezgitte olduğunu belirten balık satıcısı Muharrem Atmaca, tutulan balıkların boyutlarının birlik yenilecek seviyede olduğunu söyledi. Kamer sonuna akla yatkın balık boyutlarının daha de artabileceğinden bahseden Delicesine, “Av sezonumuz başladı, birlik balıkçılara ve vatandaşlarımıza adamakıllı olsun. Denizlerde hamside ve mezgitte artağanlık var. Alelhusus tavuk balığı mevsimine bakarak artağan çıktı. Bunun yanı sıra ateş balığı verimli bundan sonra. Çıkan balıklardan mezgitin boyutları birlik yenilecek seviyede, ufak Karadeniz mezgiti de var. Barbunların boyları üstelik gayet ferah. Kısaca balıkların boyları standartlarda şu dakika.

“Önümüzdeki günlerde fiyatlarda düşüş yaşanır”

Maliyetler arttığı için güzeşte senenin bu zamanına bakarak fiyatların arttığını belirten Atmaca, mezgitin kilogram fiyatının 35 TL, barbunun kilogram fiyatının ise 100 TL olduğunu dile getirdi. Diğer balıkların fiyatlarını da söyleyen Delicesine, “Maliyetler biraz henüz arttığı amacıyla fiyatlar güzeşte seneye bakarak arttı. Önümüzdeki günlerde fiyatlarda düşüş yaşanır. Karadeniz mezgitin kilogramını 35 TL’den satıyoruz. İrilerin kilosunu 120 TL’ye satıyoruz. Barbunun kilogramı ise 100 TL. Bire Bir kamet irileri 250 TL. Intizam çupranın kilogramı 200 TL, havuz çuprası 150 TL, havuz levreği ise 150 TL. Karadeniz somonu dediğimiz balığın ise kilogramı 100 TL.” dedi. – ESKİŞEHİR

Share: