Balıkesir’de İbranice tarihi asar ele geçirildi

Balıkesir ve Bandırma’da Inanma Müdürlüğü’ne tutkun ÇIFTLIK ekipleri değişik yaptıkları tarihi iz operasyonlarında 8 nüsha İbranice kayıtlı dini motifli mektup ile 1 nüsha cilt üzerine merkum parşömen çok sayıda tarihi sikke, nesne, çok sayıda tarihi yapıt ele geçirdi. Operasyonlarda 6 güç yakalandı.

Balıkesir İl Itimat Müdürlüğü Bandırma Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaş Kol Amirliği görevlilerince “Tarihi Ürün Kaçakçılığının” önlenmesine yönelik Bandırma ilçesinde yürütülen çalışmalar sonucunda; işkil konusunda durdurulan araçta ve içerisinde kâin şahısların üzerlerinde yapılan aramada; Tarihi yayın oldukları değerlendirilen, 8 Nüsha deri üstüne İbranice yazılmış dini motifli betik, 1 Adet cilt konusunda İbranice mukayyet dini motifli tirşe, 28 nüsha sikke, 2 skor yüzük, 1 skor mızrap nesne, 2 nüsha algılayıcı ele geçirildi. Laf ile ilgili 4 münasebetsiz insan yakalanırken, haklarında “2863 Dar Kanuna Mugayeret” suçundan yasalı prosedür yapıldı.

Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı koordinesinde Balıkesir İl Inanma Müdürlüğü Kaçakçılık ve Birleştirme Suçlarla Uğraş Bölüm Müdürlüğü görevlilerince Tarihi Eser Kaçakçılığı suçlarının önlenmesine müteveccih yapılan say neticesinde; Suratsız şahıslara ilişik ikamette yapılan aramalarda; Tarihi Yayın oldukları değerlendirilen 63 nüsha sikke, 12 nüsha değişik format ve ebatlarda tezyifkâr nesne, 4 sayı yüzük oyunu, 1 adet ok ucu olduğu değerlendirilen şey, 1 skor kırık put şeklinde bilinçlilik, 1 sayı Garrett işaret umum dedektörü, Ayrı Ayrı destan ve ebatlarda çok sayıda bakır tablo ele geçirilmiş olup; yakalanan 2 şüpheli karşı adli tahkikat başlatıldı. – BALIKESİR

Share: