Balıkesir’in asırlık “Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” coğrafi işaretle tescillendi

Balıkesir’in Savaştepe ilçesine mecbur rustik Sarıbeyler Mahallesi’nde, ilk defa Çanakkale ve Halas savaşlarına katılan askerlere besleyen, lezzetli ve dayanabilen gıda sağlayabilmek için üretilen seferberlik çöreğinin coğrafi belen tescili yapıldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Büyükşehir Belediyesince Türk Patent ve Marka Kurumuna (TÜRKPATENT) yapılan tescil başvurusu sonuçlandı.

“Savaştepe Sarıbeyler seferberlik çöreği” adıyla tescillenen ürünle Balıkesir’in coğrafi belen sayısı 16’ya yükseldi.

Muharebe yıllarında kesim halkının ayrımsız araya gelerek topladığı un, yoğurt, zeytinyağı, şeker ve tarhana çorbası mayasıyla hazırladığı seferberlik çöreği, değirmi kalıp verilerek yıkanmış susuzluk bulanıp odun ateşinde pişirildikten sonraları serin bir yerde kurutularak 2-3 ay bozulmadan saklanabilecek hale getirildi. Böylecene o dönemde cephede savaşan askerlere, etraflı müddet bozulmadan dayanabilecek doyurucu ve mugaddi azık sağlandı.

Bükdere köhne kap katık peyniri, camız kaymağı, Balıkesir kaymaklısı ve Denk sadeyağ için başvuru işlemlerini bütünleyen Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, “Susurluk kokoreci”, şehre katışıksız yayın ve tariflerin düz aldığı 30 çeşidiyle “Balıkesir kahvaltısı” ile “Havran inciri”nin tesciline yönelik başvurma hazırlıklarını sürdürüyor.

Share: