Bapir-i Lakırtı Türbesi ziyaretçilerin demet odağı oldu

Bapir-i Kal Türbesi ziyaretçilerin bağ odağı oldu

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde bulunan ve yöre halkı vasıtasıyla Bapir-i Kal adına adlandırılan Hüseyin Dede Türbesi ziyaretçi akınına uğruyor.

İnanç turizmi çerçevesinde Tatvan ilçesine bağlı İncekaya köyüne gelenlerin uğrak yeri olan Bapir-i Kal Türbesi, sonuç zamanlarda havanın zaman normallerinin üzerinde seyretmesi ile ziyaretçilerin yol uğrağı mekanı haline geldi. 1470-1550 yılları beyninde yaşadığı ve halk ortada Bapir-i Söz yerine bildik Hüseyin Ağababa olan zatın soyunun Hazret-i Ebubekir’e dayandığı rivayet ediliyor. Türbe, yaklaşık 5 metre yükseklikte kayaya oyulmuş, kademeli benzeri çipo merdivenle çıkılabilen ve ibadet ile yatma yeri olan iki bölümden oluşuyor. İrili ufaklı bir nice tescilli mağaranın bulunduğu Van Gölü kıyısındaki türbe, yaklaşık 500 almanak aynı tarihe dayanıyor. Lüzumlu türbe ve gerekse mağaralar üzere rastgele dönüş çok sayıda ziyaretçinin atak ettiği tarihi düz, bölgenin mefret turizm destinasyonları ortada bulunuyor.

İçerisinde çilehanenin de bulunduğu türbe Van Gölü’nün en sunturlu koylarının birinde bulunarak ziyaretçilere dahi kavi manzara sunuyor. Seçme mevsim türbenin ziyaretçi akınına uğradığını dile getiren Refik Örün isimli vatandaş, Bapir-i Söz adına adlandırılan Hüseyin Ağababa Türbesine genelde karın sağlığı bozulan yahut dilsiz sayrı kişilerin uğradığını ve iyileşerek gittiklerini argüman ederek, “Bunu duyup gördük. Yaz ve şita rastgele zaman bu türbenin çok ziyaretçisi var. İstanbul’dan Van’a Türkiye’nin dört bir yanından ziyaretçisi var” dedi.

Küçüklüğünden beri türbenin kerametini duyduğunu belirten Ömer Durak ünlü vatandaş ise ” Muş’tan geliyorum. Bu türbeye gelmemdeki uğur hakeza kızıl alimleri karşılaşmak, onların yararlı dualarını almaktır. Eğer ki Tanrı katında kullanılan iseler onların müfit duasını ahzetmek dahi gani olur. Küçüklüğümüzden beri buraya iflah niyetine geliyoruz. Bapir-i Söz’ın 40 dolaşma inzivaya çekildiği ve ‘Çilehane’ olarak adlandırılan yere çıktık. Madun katında abdest aldığı, art katta dahi 40 çevrim süresince namaz kıldığı söyleniyor. Hastalanan çocukların getirilip iyileştiği, esasen çocuğu olmayanların buraya geldikten sonradan çocuğunun olduğu yönünde birçok kerameti var” şeklinde konuştu.

Share: