Bartın’da patika lisesi mektepli ve öğretmenleri depremzedeler amacıyla soba yapıyor

Bartın’da öğrenci ve öğretmenler, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremden etkilenen vatandaşların yaralarının sarılmasına yönelik çalışmalara ulama sunmak için soba yapıyor.

Bartın’da vatandaşların beraberinde hoca ve öğrenciler üstelik Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen depremden etkilenenlere arkalamak üzere imkanlarını seferber ediyor.

Bartın Mesleki Terbiye Merkezi ve Bartın Mesleki ve Teknik Küçük Asya Lisesi hoca ve öğrencileri, Bartın Birleştirme Sanayi Bölgesi ve uran sitesindeki esnaflardan aldıkları variller ile depremzedelerin ve kontrol kurtarma ekiplerinin istinas ihtiyacını koparmak için sokak sobası üretimi yapıyor.

Okul atölyelerinde hummalı bire bir çalışmayla üretilen çıkmaz sobaları, hareket bölgesine ulaştırılmak üzere gönderilecek.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Oğuzhan Acara, gazetecilere, yer sarsıntısı bölgesinde doğalgaz kesintisi dolayısıyla yeryüzü büyük ihtiyaçlardan birinin ısınma sorunu olduğunu söyledi.

Kendilerinin bile bu amaçla varil sobası yaptıklarını ifade fail Acara, “Variller kesilip içine ızgara yapılıyor. Arkadaşlarımız hararetli benzeri çalışmayla 24 saat kabil gelişmemiş benzeri sürede 130 sobanın yapımını tamamladılar. Bu sobaları inşallah bugün zelzele bölgesine göndereceğiz.” dedi.

Share: