Bartın’ı etkileyen selin üzerinden aynı yıl geçti

DOĞRU Fırka Kol Başkanvekili ve Bartın Milletvekili Yılmaz Bronz, 11 Ağustos 2021’de Bartın’da yaşanan selin üzerinden 1 sene geçtiğini belirterek, hasarların anında giderildiğini bildirdi.

Bronz, mukayyet açıklamasında, sabık yıl 11 Ağustos’ta yaşanan selde bire bir kişinin hayatını kaybettiğini, Ulus ilçesine sınırlanmış Kumluca ve Abdipaşa beldesi ile köylerinde tehlikeli hasar oluştuğunu hatırlattı.

Zararları karşılamak, vatandaşların mağduriyetini arz aceleci şekilde almak amacıyla mecmu kurumlarla seferber olduklarını ve hasar izale çalışmalarını yakından izlem ettiklerini nâkil Tunç, şöyle devam etti:

“Devletimizin bütün ait kurumları, bakanlarımız siftinlik balaban bire bir cansiparane Bartın, Kastamonu ve Sinop’un yanlarında oldular. Hemen hasarlar giderilmeye çalışıldı. Dominant afeti Bartın’da Ulus ilçemizin Abdipaşa, Kumluca beldelerimiz ve köylerimizde nazik hasarlara sebep oldu. Bugüne kadar 57 köyümüzde kat çalışmaları, karaca yolları güzergahındaki hasar giderme çalışmaları yapıldı. 10 hususi idaresi, 6 şerha dahi karaca için ilgili köprülerimiz selde yıkılmıştı, inşaatları aceleci bir şekilde başlayarak tamamlandı. Ekincilik hasarlarımız giderildi. DSİ’nin de yaptığı müfrit esirgeme çalışmaları ile Bartın’a 200 milyonu aşan tıpkısı bedel aktarıldı.”

Sel afetinin ardından yaraların sarılması amacıyla başta Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan koyulmak üzere ilgilendiren bakan ve bütün kurumların nazik hassasiyet gösterdiğine belen fail Bronz, şunları kaydetti:

“Selde arz haddinden fazla engel gören Kumluca beldesi Galebe köyümüz baştan inşa edildi. Zafer köyümüzde yeğin afetinden bilahare hasar izale çalışmaları kar kış demeden bitmeme etti. Köprüler baştan nesir edildi. Bozulan altyapı ve akarsu şebekesini baştan tesis ettik. Öz düzeltme çalışmaları tamamlandı. Baskın sonrası 5 bin 500 metrekare kilitlenmiş parke döşedik. Hasara uğrayan hareket yerlerimizin ve evlerimizin bap ve pencerelerini onardık. Bahçe temizliklerini gerçekleştirdik. Hayvan ve araçları sele gidenlere bedellerini ödedik. Zirai hasar, yük hasarı bedellerini ödedik. 11 Ağustos başat afetinin hasarları çabucacık giderildi.”

Tunç, Bartın’ın 24 Temmuz’da yine sere maruz kaldığın hatırlatarak, selin izlerini çıkarmak amacıyla kesintisiz demeden canla başla bütün kurumlarla seferber olduklarını bildirdi.

Share: