Başbuğ Pekmezci: “Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl geçmiş ruh ve heyecanla alacak ettiğimiz bugünde bizlere düşen bu bilgilerimizi…

Bayburt Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Bayburt’un antagonist işgalinden kurtuluşunun 105. yıl dönümü zımnında aynı idea yayımladı.

Pekmezci, yayımladığı mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milletimizin bağımsızlığa olan tutkusu yurdun ciharıyek beraberinde olduğu kabil, bundan yekpare 105 sene geçmiş Bayburt’umuzda birlikte tebellür etmiştir. Vatanını hoppadak imanına ve mikro sevgisine istinaden koruyucu, eş, eş, genç, buğulu demeden mevzilerde cümle varlığını ortaya koyarak çarpışan ve bu maksat uğruna kanlarını döken kahraman ecdadımız sürgit milletimizin gönlünde yaşayacaktır.

Rus kuvvetlerinin Bayburt’umuzdan Ekim 1917’de çekilmesiyle Ermenilerin akla hayale gelmeyecek zulümleri 21 Küçük Ay 1918’e büyüklüğünde sürüp gitmiştir. İşgal yıllarında yekpare yurtta yakılan kurtuluş meşalesi 21 Gücük Ay 1918’de Bayburt’umuzu de aydınlatmış, Allah’ın izniyle eren ecdadımız ve kahraman ordumuz bütünleşerek şehrimizi antagonist işgalinden kurtarmış ve bu zulümlere akıbet vermiştir.

Şehrimizin düşman işgalinden kurtuluşunu, 105 yıl geçmiş ruh ve heyecanla vergi ettiğimiz bugünde bizlere sakıt bu bilgilerimizi ati kuşaklara aktarmaktır. Unutulmaz Caddesi’nin isminin sebep Unutulmaz olduğunu, Taş Mağazalarda neler yaşandığını, 2. Plevnemiz Kop Savunmasını, halkımızın ve ordumuzun verdiği destansı mücadeleyi, Yukarı Kırzı Köyü’ndeki namus abidesi kadınlarımızı onlara iyice anlatmalıyız.

Bu vesileyle yekpare hemşehrilerimizin 21 Küçük Ay Kurtuluş gününü kutlama ediyor, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bu kutlu mücadelenin tanınmayan kahramanları koyulmak amacıyla muazzez vatanımız üzere seve seve fert veren umum şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.

Ayrıca 6 Gücük Ay 2023 Pazartesi haset meydana gelen hareket felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan yağmur diliyor, yaralılarımıza ise şifalar vermesini kâm ediyorum.” – BAYBURT

Share: