BAŞDENETÇİ MALKOÇ 10 YILDA DİYARBAKIR’DAN 4 BİNİN ÜZERİNDE ŞİKAYET GELMİŞ

DİYARBAKIR’a gelen Kamu Başdenetçisi Itibar Malkoç, 10 almanak tarihleri boyunca kentten 4 binin üstünde şikayet geldiğini anlatım ederek, ‘Terörden genişlik haddinden fazla kıygın olan insanların yaşadığı site. Alelhusus hendek, çukur, bombardıman ve terör olaylarının sona ermesiyle gelişigüzel Diyarbakır bozuk canlılığını, çarkıt huzurunu yeniden buldu. Şikayetlerimize baktığımızda bizim 10 almanak tarihimiz içerisinde Diyarbakır’dan 4 binin üzerinde şikayet almışız. Türkiye ortalamasının üstünde benzeri şikayet gelmiş. Geçmişte yaşanılan sıkıntılar hatırlandığında da bu de gayet normaldirö dedi.

Kamu Başdenetçisi Izzetinefis Malkoç ve beraberindeki heyet, ‘Ombudsman Halkla Buluşuyor’ programı kapsamında Diyarbakır’a geldi. Aynı otelde matbuat mensuplarıyla aynı araya gelen Malkoç, gündemle ilgilendiren açıklamalarda bulundu. Diyarbakır’ın terörden arz haddinden fazla çeken şehirlerin başında geldiğini belirten Malkoç, ‘Terörden en haddinden fazla mağdur olan insanların yaşadığı şehir. Hele trap, mezar, bombardıman ve yıldırı olaylarının sona ermesiyle alay malay Diyarbakır eski canlılığını, eski huzurunu baştan buldu. Gelişigüzel alanda yapılan çalışmalardan, uluslararası toplantılara büyüklüğünde Diyarbakır eskimemiş ayrımsız suret oldu. Şikayetlerimize baktığımızda bizim 10 yıllık tarihimiz içerisinde Diyarbakır’dan 4 binin üzerinde şikayet almışız. Bu beklenmedik önemlidir. Bunların mehabetli benzeri kısmını de sorunları çözerek karara bağlamışız. Türkiye ortalamasının üstünde bire bir şikayet gelmiş. Bir Zamanlar yaşanılan teessürat hatırlandığında de bu birlikte gayet normaldir. Şimdi, Bağdat’ın, Halep’in, Şam’ın veya Beyrut’un o çarkıt fonksiyonu yok bundan sonra. Oralar yıkıldı, düzelmesi uzun uzun ahit matlup. İşte bu şehirlerin fonksiyonunu kültürel, içtimai, siyasal, soylu erki açıdan özellikle Diyarbakır tevessül etmek amacıyla Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin tahammül etmek zorunda. Buna amade olmalılarö dedi.

‘PKK TERÖR ÖRGÜTÜNÜN BELİ KIRILDI’

Türkiye’de 2010 yılında yapılan anayasa değişikliğiyle Türkiye’bile el ve özgürlüklerin genişletilmesi anlamında beklenmedik kebir benzeri mesafenin alındığını belirten Malkoç, ‘Fakat 2013- 14- 15- 16 yıllarında PKK ve DEAŞ terör örgütlerinin ve FETÖ yıldırı örgütünün bu geçim ortamını, bu adalet ve özgürlükler ortamını zehirlemesi sebebiyle özellikle çukur, trap olaylarının peşi sıra 15 Temmuz çarpış girişiminde icap istemez hak ve özgürlükler alanında kısıtlamalar oldu. Alışılmamış haller zar edildi. Ancak şunu bile belirteyim ki, aradan geçen müddet içerisinde Türkiye’de tekrardan normalleşme oldu. PKK terör örgütünün evet kırıldı. Faaliyetleri minimum seviyeye indi, FETÖ terör örgütüne da gösterişli darbeler vuruldu. Mahdut içinde durağan arkaç getirildi. İşte bu ortamda Türkiye’de doğruluk ve özgürlüklerinin önü açıldı. Bizler de kamu denetçileri adına devletle vatandaş arasındaki sıkıntıları problemleri yargıya anlamaklık etmeden, bir bakıma hakem rolüyle veya arabuluculuk rolüyle yahut halkın avukatı rolüyle çözmeye müteharrik bir kurumuzö diye konuştu. Birleşmiş Uluslar Çocuklara Arkalama Fonu (UNICEF) marifetiyle kendilerine bir öneri iletildiğini kaydeden Malkoç, ‘Savaş bölgelerinde binlerce refakatsiz bala var. Bunların bir kısmının anne ve babaları durgun. Ayrımsız kısmı kavga cihetiyle asıl ve babalarını kaybetmiş yahut ayrılma edilmiş. Bizim Rusya ve Ukrayna ombudsmanlarıyla ilişkilerimizi bildikleri amacıyla bu refakatsiz çocuklara elbette koruyucu olabiliriz diye niteleyerek öneri geldi. Bilindiği gibi Ukraynalı çocuklardan 1200’ü Türkiye’da. Eğitimlerine online olarak devam edebiliyorlar. UNICEF’ten hakeza tıpkı öneri gelince tığ Rus ve Ukrayna ombudsmanlarıyla temasa geçtik. Kendilerine konuyu ilettik. Akseptans ettiler. Hatta hem Rusya hem birlikte Ukrayna ombudsmanı bizim bu teklifimize müspet fiyat verirken bize bir teklifte birlikte bulundular; Bunu hemen çocuklarla tutkun tutmayalım dediler. Rus ombudsmanı Acımasız vatandaşlarının Ukrayna’daki durumunu gidermek istediklerini, oraya gittiklerinde yanlarında Türk ombudsmanı olmasını istediler, Ukrayna Ombudsmanı da vakit kaybetmeden cenk bölgelerinde değil, Rusya’daki Ukrayna vatandaşlarını kavramak istediler, Türkiye Ombudsmanı birlikte orada olsun istediler. Tığ bunu memnuniyetle karşıladıkö ifadelerini kullandı.

Share: