Başkandan vatandaşlara ‘yalıtım’ çağrısı

Samsun’un Kavak İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, kaza halkına konutlarını çarpıcılık yaptırarak kışa hazırlamaları çağrısında bulunarak, “Kışı sert sabık ilçemizde yapacağımız bu himmet ile hem bütçemize hem de ülkemize koskocaman ayrımsız kâr sağlamış oluruz” dedi.

Kış mevsimi öncesi artan erke maliyetlerini de hatırlatarak vatandaşları kabil olduğunca tasarrufa yönelmeleri üzerine münebbih Başkan Sarıcaoğlu, “Kavak’ta kısaca 8 bin dolayında hane var. Bizler bu konutlarımızda yapacağımız ısı yalıtımları ile hem eş bütçemize ulama sağlarız hem da erke tasarrufu ile ülkemize kebir aynı yardım sunmuş oluruz” diye niteleyerek konuştu.

Bir geçmiş yıl Kavak’ta çokça çığlık ayrımsız şita mevsimi yaşandığını hatırlatarak kaymakamlık merkezinde bile kar kalınlığının yer saha bire bir metreyi aşan bölgeler olduğuna ilgi çeken Sarıcaoğlu, ülke enerjisinin bol kullanılması konusunda herkese iri görev düştüğünü kaydetti. Bu sene çekişme zımnında Rusya’nın doğalgaz sevkiyatını azaltması ile Avrupa ülkelerinin üstelik enerji verimliliği çalışmalarına odaklandıklarına belen fail Sarıcaoğlu, Türkiye’nin dahi erke verimliliği alanındaki çalışmalarını artırdığını söyledi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın aldığı benzeri takım önlemler ile enerji verimliliğini sağlamaya çalıştığını anlatan Belediye Reisi İbrahim Sarıcaoğlu, bakanlığın, mütezayit enerji fiyatları ve okul çocuğu cebin önceki olarak konutlara yalıtım kredisi vermeye başladığını hatırlatarak, “Bakanlığımız konutlarda ısı yalıtımının sağlanması amacıyla kat başına 50 bin TL’ye büyüklüğünde 60 ay vadeli, maaş yüzde 0.99 faizle krediyi vatandaşın kullanımına sundu. Devletimiz bu yolla üç yılda yer bir iki 900 bin dairenin yalıtımını sağlayarak 2024 sonuna çatışma konutlarda yaklaşık 1 bilyon m3 doğal gaz eşdeğeri tasarruf hedefliyor. Devletimizin bu projesine bizlerde Kavak olarak destek verebiliriz. Bunun için ilçemizde kâin tüm hane sahiplerine doğru kış öncesi binalarına çarpıcılık yapmalarını öneriyoruz. Sonunda hemşehrilerimiz kışı kaba sabık ilçemizde hem soğuktan etkilenmeyecek, hem bile daha beş altı fatura ödeyerek bütçelerine çetin aynı ulama sağlamış olacaklar” şeklinde konuştu. – SAMSUN

Share: