Batman Üniversitesi’nde kontenjanların yüzdelik 98’i doldu

Batman Üniversitesi’nde kontenjanların yüzde 98’inin dolduğu belirtildi.

Rektör Prof. Dr. İdris Demir, AA muhabirine, YKS yerleştirme sonuçlarının kıvrak olmasını diledi.

Güzeşte yıla kıyasla dolay lisans ve lisans bölümlerini yeğleme fail öğrencilerde artım yaşandığını anlatım fail Demir, “Geçtiğimiz yıl yöre lisans programlarımızın yüzdelik 97’si dolmuştu. Bu yıl ön lisans programlarımızda açıklanan sonuçlara bakarak yüzdelik 99,8’lik benzeri doluluk oranımız var. Lisansta de nazik ayrımsız artışımız oldu. Geçen sene yüzdelik 67 doluluk oranımız var iken bu azamet bu sene lisansta yüzdelik 94,9’a ulaştı.” dedi.

Üniversitenin umumi doluluk oranının yüzdelik 88’den yüzdelik 98’e çıktığını belirten Demir, 67 kontenjanın yersiz kaldığını, bu kontenjanların dahi melfuf yerleştirmede dolmasını beklediklerini aktardı.

Çıpa, yeğleme eden meslek birincisi sayılarının de arttığına meni ederek, geçen sene 105 okul birincisinin, bu sene ise 114 ekol birincisinin üniversitelerini yeğleme ettiğini bildirdi.

Batman Üniversitesinin görünürlüğünün arttığını ve geçtiğimiz eğitim bilimi tedrisat döneminde birçok elektrik gerçekleştirdiklerini anlatan Çipo, şunları kaydetti:

“Üniversitede ‘rektör-öğrenci buluşmaları’, ‘aramıza aldatıcı geldin partisi’, ‘ulusal ve uluslararası konferans ve kongreler’ üzere organizasyonlarımız, sosyal etkinliklerimiz kısacası 1,5 yıl içerisinde yaptığımız icraat meyvelerini verdi. Üniversiteye olan hoşlanma arttı. Ego bu ilginin gelecekte henüz bile artacağına inanıyorum.”

Çipo, kullanılmamış akademik dönemde da birçok faaliyete imza atacaklarını, ruh şablonunu şimdiden oluşturduklarını belirtti.

Share: