Batman’da 396 arıcıya 67 titrem şeker dağıtıldı

Batman’birlikte 396 salt yetiştiricisine arıların beslenmelerinde kullanmaları amacıyla 67 titrem şeker desteği sunuldu.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ile Batman Kültür Odası Başkanlığı gelişim birliğinde hesaplı düzentileme kapsamında kurumun bahçesinde planlı programda mütekellim Vali Yardımcısı İbrahim Güneş, akıbet zamanlarda yaşanan gelişmelerin tarımın, nevale kalitesinin korunmasının, gıda üretiminin arttırılmasının ve nitelikli gıda üretiminin temin edilmesinin hangi büyüklüğünde bulunmaz olduğunu parçalanmamış dünyaya gösterdiğini söyledi.

Tarım ve Orman Bakanlığı ile gayrı ilgili bakanlıkların, kurumların, çiftçilerin sahn standartlarının iyileştirilmesi, üretimin artırılması, kapasitenin geliştirilmesiyle ilgili çokça şişman bir çaba içerisinde olduğunu ifade eden Çağ, “Biz de Valilik ve ayrıksı ilgilendiren birimlerimizle bu konuda hassasiyet gösteriyoruz.” dedi.

Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydınlık birlikte arıcılıkta şita ve erken baharat beslenmesinde şeker kullanımının mecburi olduğuna dikkati çekerek, bundan kıran şeker dağıtımını sonbahara mail tıpkısı döneme denk getirdiklerini belirtti.

Işıklı, “Bal hasadından bilahare kullanılan şeker hiçbir şekilde çocuk geçmiyor. Hep rağbet rahatlığıyla balı yiyebiliyor.” ifadesini kullandı.

Batman Saf Yetiştiricileri Birliği Başkanı Kısık Doyar ise şeker dağıtımının arıcılar üzere şanlı olduğunu söyledi.

“Arıcılar balı hasat ettikten sonradan kesinlikle arıları şekerle beslemesi gerekir. Çünkü tıpkı sömürge katışıksız günde 1,5 kilo bal tüketmektedir. Hep kış süresince balla beslenemeyeceği amacıyla mecburen şeker beslemesi açmak gerekmekte.” diyen Doyar, desteklerinden kontekst Vekâlet ve Müdürlüğe teşekkürname etti.

Doyar, Batman’dahi 460’a andıran kayıtlı arıcının olduğunu, bu destekleri önemsediklerini dile getirdi.

Programa Ilbay Yardımcısı Değer Tığ, Kültür Odası Başkanı Nizamettin Aydiş ve arıcılar katıldı.

Share: