Batman’da arıcılara 67 titrem şeker desteği

Batman’bile halis besiciliği işleyen 396 bal üreticisine 67 titrem toz şeker hastalığı yardımı yapıldı.

Türkiye Cumhuriyeti Ekincilik ve Orman Bakanlığı ve Türk Şeker Hastalığı İşbirliğiyle Batman’de kâin temiz yetiştiricilerine billur şeker dağıtım töreni düzenlendi. Batman Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğü aracılığıyla dağıtılan arıcılıkta cıvıltı gösteren 396 üreticiye 67 ton şeker konfirmasyon edildi. Programa Batman Vali Yardımcısı İbrahim Güneş, Batman Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Aydın ve bal üreticileri katıldı.

Şeker dağıtım töreninde konuşan Ekincilik ve Orman İl Müdürü Mehmet Okumuş “Lüzumlu pandemi gerekse savaşlardan âlem tarımın önemini bire bir sefer elan anlaşılmıştır. Tığ bile bakanlık ve vilayet yerine tarımın sürdürebilirliğini, üreticilerimizin elan ongun im üretmesini nail olmak amacıyla daima sahadayız ve çiftçilerin yanındayız. Bugün düzenlediğimiz şeker hastalığı tevzi programını katkısı olan ziraat odası başkanımıza dahi teşekkürname ediyorum. Alımı kültür odası üzerinden sağladık. Arıcılıkta iş beslenmesi ve baharat beslenmesi üzere şeker hastalığı kullanımı ayrımsız nevi zorunludur. Özelikle mevsimin akla yatkın olmadığı dönemlerde bizde o yüzden sonbahara andıran getirdik kim şeker hastalığı kullanımı bala karışmasın. Önümüzdeki günlerde bal hasadımız gerçekleşecektir. Bal hasadından bilahare bu geçer not şeker hiçbir şekilde yavru geçmiyor. Herkes heves rahatlığıyla balı yiyebiliyor. Batman ve Sason balı marka ayrımsız baldır. İnşallah güzelce balları birlikte yeriz. Emeği gecen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Bal üreticisi Kısık Doyar ise “Şeker Hastalığı dağıtımı arıcılar için çokça önemlidir. Şita aylarında arıları beslenmesi ve ilkbahar ayında beslenmesi katiyen yapılmalıdır. El tarafından yanlış bilgi var şeker balla geçmiyor. Arı şeker hastalığı alınca balla geçiyor diye benzeri izlenim var böyle ayrımsız şey yok arıcılar ballarını hasat ettikten sonraları illaki şeker beslenmesi açmak zorundadır. Benzeri koloni arının günde araç miktarı tıpkısı buçuk kilogram gram bal olduğuna göre bu bütün kış süresince balla beslenemediği üzere illa bunu şeker hastalığı beslenmesi yazmak geçişsiz buda tabi kim bizim için önemlidir. Tarım Orman Bakanlığız ile tarım ve orman müdürlüğümüzün yapmış olduğu bu yardım amacıyla kendilerine teşekkür ediyoruz. Batman balımız çokça nitelikli ve nadir ayrımsız incik. Şuanda kayıtlı 460 andıran arıcımız bu işten savmak yiyor. Bu Batman için bol tıpkı potansiyeldir. Yetkililerden, devletimizden bu zümre desteklerin yapılmasını bekliyoruz” diyerek konuştu. – BATMANShare: