Batman’da rabıt budama zamanı başladı

– Batman’da ilgi budama zamanı başladı

BATMAN – Batman’ın Gercüş ilçesine tutkun Hümayun köyündeki çiftçiler, bağlarını budamaya başladı. Kuraklıktan sızlanan çiftçiler “inşallah baran yağar” diyerek yakarış etti.

Türkiye’de etkisini sürdüren kuraklık zımnında hele yağmuru bekleyen çiftçilerin endişeli bekleyişi bitmeme ediyor. Kuraklığın etkilediği şehirlerden olan Batman’da üzüm bağlarında budama önceden, çiftçilerden yağışların başlamasını dört gözle bekliyor.

Yaşanan kuraklıktan çevre tarlalarından verim alamadıklarını söyleyen çiftçilerden Ömer Çeşit, “Tarlamızı budamaya geldik. Mart ayının başından sonuna kadar budama zamanıdır. Hümayun köyümüzde arazimizde üzüm tarlamızda olan ağaçlarımızı buduyoruz. Maatteessüf bu sene yağışsızlık sorunu yaşıyoruz. Cenabıhak yardımcımız olsun ve inşallah baran yağdırır. Çok üründe alamadık yaptığımız masrafı de çıkartamadık. Tarlamıza çağırdığımız işçilerin dahi şu zaman masrafımızı çıkartamıyoruz” dedi.

“Kuraklıktan çevre otlar bile yeşermemiş”

Değme sene mart ayında rabıt budaması yaptığını belirten çiftçilerden Mahsum Keder, “Mart ayında deste budaması yapıyoruz. Seçme yıl sayı farkı bu zamanlarda budama işini yapıyoruz. İnşallah gür aynı algı evet. Kuralık bizi erinçsiz ediyor. İnşallah Cenabıhak’tan dileğimiz aynı baran yağdırır. Yağan yağmurla bu ekinler canlanır yağışsızlık sona erer. Kuraklıktan çevre otlar üstelik yeşermemiş” diye niteleyerek konuştu.

Share: