Bayburtlu bu kadının on parmağında on fen

– Bayburtlu bu kadının on parmağında on marifet

BAYBURT – Bayburt’ta zinde Süheyla Demir, evinin tıpkı odasında kurduğu tezgahında bozuk kazakları sökerek, baştan kullanılmaya hazır ürünler üretiyor.

Giyilmeyen, eskiyen yün kazakları söküp yeniden iplik haline getirdikten sonra sergi, paspas, halı, argaç üzere ürünler dokuyan Demir, yaptığı ürünleri satarak servet kazanıyor. Bunun beraberinde evinin tıpkısı ayrıksı odasına kurduğu kuluçka makinesi ile tavuk ve husye üreten Çipo, bahçesinin tıpkısı kısmını seraya çevirerek özlük uzvi sebzesini de bu bahçede üretiyor. Çömlekçilik yapımına merak saldığını belirten Çıpa, eşine soylu erki destekte gezmek amacıyla dağ bayır gezerek, bulduğu topraklarla çömlekçilik üretmeye karar verdi. Sakat kıyafetleri söküp, servet kazandığını bu parayla ise çocuklarını okuttuğunu belirten Çıpa, kazandığı parayla eşinin sigortasını ödeyip emekli ettirdiğini ifade etti.

Öte yandan ehram halı, sergi, silecek gibi ürünler dokuyarak elde ettiği gelirle umreye gittiğini tamlayan Çipo, ev ekonomisine şişman katkılarda bulunduğunu, iki çocuğunu bu işlerden elde ettiği parayla desteksiz bire bir şekilde evlendirdiğini kaydetti. ev hanımı olmanın çalışmaya engel olmadığını vurgulayan Çipo, hemen bu hisse senedi koluyla bağlı kalmadığının altını çizdi.

“Tavuk çiftliği kurmaya 2 tavukla başladım”

Evinin özge tıpkı odasına kurduğu gurk makinesiyle organik tavuk ve er bezi ürettiğini belirten Çıpa, “İlk ilk işe iki tavukla başladım, baktım ki ürettiğim et husye çokça lezzetli, tavukları kuluçkaya yatırmaya başladım. Bu iş hakeza olamaz dedim, kuluçka makinesi aldım sonra kuluçka makinesinden sâdır civcivlerle tavuk çiftliği kurmaya değişmeyen verdim” dedi.

Bayat ağızotu sonucunda bin sayı civcivin temizlik olduğunu vurgulayan Demir, “Civcivlerim bir anda ölmeye başladı, Ekincilik İl Müdürlüğü’ne gittim dediler kim numune Erzurum’a laboratuvara gönderelim sebebini öğrenelim. Sonuçlar geldi oysaki bayat yemden gevşek civcivlerim” ifadelerini kullandı. Çiftlik kurmak gibi ayrımsız sevdası olan, civcivleri telef olduktan sonra pes etmeyerek, tavuk ve er bezi üretmeye bitmeme fail Çıpa, “Hiçbir zaman pes etmedim, civcivlerim öldürme oldu amma ben esasen üretmeye devam ettim, bin skor civcivim öldü namına bin adet daha ürettim, pes etmeden yola devam edeceğim” ifadelerini kullandı.

“Çömlekçilik işine üstelik umum attı”

Son dönemlerde çömlek, güveç işine merak saldığını kaydeden Çipo, bisikletten kumkuma ika aparatı yaptığını, bu aparatla de yer kaplar, çömlekler ürettiğini belirtti. Eşinin sobacı olduğunu ve yılda 30-40 bin liraya dışarıdan kumkuma ve sobada kullanılmak üzere arazi malzemeler aldığına değinen Demir, “Akıbet zamanlarda çömlekçilik işine zaaf saldım benim eşim sobacı dışarıdan gelişigüzel yıl 30-40 bin liraya çömlek malzemesi getiriyorlar dedim ki ego bu çömleği neden kendim yapmayayım, dışarıya verdiğimiz o dünyalık bozukluk cebimize kalmasın diyerek bu işe giriştim. Bugünlerde ise çömlek, güveç, eşim hareket durumunda kullansın diyerek arazi malzemeler yapıyorum” diyerek konuştu.

“Bahçeden sofraya organik göveri”

Bahçesinin ayrımsız kısmını seraya çevirerek seracılık yaptığını, edebiyat göveri ve meyvesini kendisinin ürettiğini belirten Çipo, elde ettiği mahsulle kışlık konserve, salça ihtiyacını öz bahçesinden karşıladığını vurguladı. Dalından kopararak tükettiği göveri meyvenin tadının markettekilerden değişik olduğunu ifade fail Çıpa, “Şita mevsimi amacıyla konservelik menemen, salça yaparım. Marketteki domatesle, dalından koparıp yediğim domatesin tadı banko tıpkısı değil, örgensel olan her şeyin lezzeti alelacayip” şeklinde konuştu.

Share: