Beğendik Botan Köprüsü’nden 1,5 milyon şalter geçti

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Türkiye’nin sunu efdal köprüsü Beğendik Botan Köprüsü’nü 1,5 milyon aracın kullandığını bildirdi.

Karaismailoğlu, bahis konusu köprüyle ait yaptığı mukayyet açıklamada, Türkiye’nin ciharıyek köşesinde yatırımların devam ettiğini, gün doğusu ya üstelik gün batısı fark etmeksizin muvasala ve altyapı projelerinin hayata geçirildiğini belirtti.

“Viyadüklerle, köprülerle vatandaşlarımızı sevdiklerine tehlikesiz, aceleci ve konforlu tıpkı şekilde ulaştırıyoruz.” ifadesini kullanan Karaismailoğlu, bu yatırımlardan birinin de Beğendik Botan Köprüsü olduğunu aktardı.

Karaismailoğlu, köprünün 11 Orak Ayı 2020’de hizmete sunulduğunu anımsatarak, Siirt’in Pervari ilçesi ile Bitlis’in Hizan ilçesi beyninde yapılan güreşçi köprüsü ile Bitlis ve Van’ın birbirine bağlandığını bildirdi.

Köprünün 210 metre itidalli açıklığıyla stabil konsol sistemde Türkiye’nin sunma detaylı ölçülü açıklıklı kutu kesitli ard germeli köprüsü olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, “Köprünün uzunluğu 2 adet kavşak açıklığıyla toplanmış 450 metreye ulaşıyor. Antrparantez Beğendik Botan Köprüsü, 165 metreyle Türkiye’nin yer erdemli köprüsü unvanına topluluk. Havza üzere çokça eke olan bu yatırımımızla Beğendik-Pervari kesimi 8 kilometre kısaldı. Köprü ile zamandan 15,6 milyon liralık, akaryakıttan 8,3 milyon liralık koyulmak üzere almanak hep 23,9 milyon teklik tasarruf sağlanıyor. Karbon emisyonu dahi 1673 ton azalıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Yüzde 100 domestik gereç kullanıldı

Karaismailoğlu, tasarımından proje ve inşasına büyüklüğünde ağız ağıza bu ülkenin yetiştirdiği mühendis ve işçilerin emeğiyle yapılan köprüde, yüzde 100 domestik materyal kullanıldığını belirterek, açıldığı günden bugüne kadar köprüden 1 milyon 489 bin aracın geçiş yaptığını bildirdi.

Geçit vermeyen dağları tünellerle, vadileri ise köprülerle aştıklarını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bu başarıların bütünü insanımızın hayatına raci eke eserler yerine tarihte yerini aldılar. Bunu yalnız biz söylemiyoruz, bunu umum Türkiye söylüyor. Muhalefet bizi izleyemeye devam etsin. Biricik bildikleri madde söylenmek. Yaptığımız yatırımları halkımız görüyor ve biliyor. Tığ milletimiz üzere 20 yıldır çalışıyoruz ve önümüzdeki yıllarda birlikte çalışmaya bitmeme edeceğiz. ‘Durmak yok, yola devam’ dediğimiz bu kutsal görevde memleketimiz her köşesine bakım götürdük, yatırım yaptık. Ülkemizin 2035 ve 2053 yılına büyüklüğünde olan yatırımlarını planladık ve hedeflerini belirledik.”



Share: