Belçika orman yangınlarına cebin ‘kırmızı kod’a geçiş yaptı

Belçika’de kuraklık ve sıcak gelgel dalgası yüzünden orman yangınlarına alın arz yüksek alarm seviyesi olan “kırmızı kod” durumuna geçildi. Halktan ormanlık alanlarda duman görmeleri durumunda derhal itfaiye veya polis güçleri kabil yetkilileri aramaları istendi.

Isıdam hava dalgasının etkisi altına giren ülkede alarm seviyesinin yükseltilmesinin beraberinde halka korluk ve elem yakmamaları amacıyla sesli duyuru yapıldı, ormanlık alanlara girilmemesi başvuru edildi.

35 mertebe görüldü

Hava sıcaklığının 35 dereceye kadar çıkması yüzünden ormanlık bölgelerde sigara içilmesi ve kamp ateşi yakılması dahi tıpkı süre için yasaklandı. Ağaçlık yerlerde cam kırıkları ve şişe bırakılmaması amacıyla duyurular artırıldı.

Bunların yanı sıra egzozlardan sâdır ısıdam albeni ve partiküllerin yangına misil açabileceği gerekçesiyle araçların arık otların içine otopark edilmemesi üzere duyurular yapıldı.

Birçok Avrupa ülkesi yanıyor

Avrupa kıtasında bu yaz çekicilik sıcaklığının normalin üstünde seyretmesi ve kuraklık özellikle Fransa, İtalya, İspanya ve Yunanistan kabilinden bir nice ülkede orman yangınlarına neden oluyor. Henüz kuzeyde küsurat Belçika’üstelik orman yangınlarına çokça sık rastlanmasa üstelik bu sene cuşiş sayısının arttığı söyleniyor.

Fransa Gironde’de yeni ayrımsız cuşuhuruş başladı

 

Hollanda’nın cenup sahilinde orman yangını

 

Fransa’daki coşkunluk 700 hektar alanı tam etti

 

İtalya’dahi orman yangını: 120 can boşaltma edildi

 

İspanya yer nazik orman yangınlarıyla uğraşıyor

 

İtalya ve İspanya’nın orman yangınlarıyla mücadelesi

 

Share: