“Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları” dünya prömiyeri Bergama’da yapıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi aracılığıyla Zeus Sunağı’nın anavatanına kazandırılması amacıyla planlı “Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları” acun prömiyeri Bergama’da gerçekleştirildi.

Pergamon Krallığı’nı yöneten Attalos Hanedanı tarafından 2 bin 200 yıl önceki yaptırılan ve Helenistik dolaşma anıt mimarisinin arz iyicene örnekleri ortada gösterilen Zeus Sunağı’nın Bergama Akropol’de sergilenmesi üzere çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda, İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle 1868-1878 yıllarında yapılan kazılar sonucu mevcut ve Berlin’e götürülen Zeus Sunağı’na atfen yazılan ve bestelenen “Bergama Oratoryosu: Sunağın Gözyaşları” ünlü eserin prömiyeri Asklepion Antika Tiyatrosu’nda yapıldı.

Eski Hars ve Turizm Bakanı Suat Çağlayan’ın İngilizce kaleme aldığı iki şiirden ilhamla maestro ve orkestra şefi Tolga Taviş tarafından bestelenen, Ihtişam Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü dramaturgu Gülümden Alaz Yiğit marifetiyle librettosu yazılan eser, Ahmed Adnan Saygun Senfoni Orkestrası ve Korosu eşliğinde aktör Hakan Gerçek’in anlatımıyla seyircilere sunuldu.

Yaklaşık benzeri saat süren eser, çok sesli formu sebebiyle dünyanın herhangi bir yerinde seslendirilebilecek.

Organizasyonun arkası sıra konuşan İzmir Büyükşehir Şehremini Bronz Soyer, Zeus Sunağı’nın asıl yurdu Bergama’ya düşüncesiz dönmesini istediklerini söyledi.

Çalışmaların bitmeme ettiğini belirten Soyer, şöyle konuştu:

“Bu akşam ezanı yaptığımız üzere çok sesli haykırmaya devam edeceğiz. Göreceksiniz, o sağır kulaklar bunu duyacak. Böylecene Zeus Sunağı, anasına dönecek. Bunu bilcümle beraber başaracağız. Zira haklıyız, kazanacağız. Vakit Kaybetmeden sunağımızı değil bu güzelim toprakların ürettiği hangi büyüklüğünde zenginlikte payımız, hakkımız varsa hepsini tekerlek tekerlek düşüncesiz alacağız.”

Konuşmaların ardından Soyer, çarkıt Firez ve Turizm Bakanı Suat Edvar ve orkestra şefi Tolga Taviş ile ekibine zeytin fidanı arz etti.

Organizasyona, eski bakanlardan Yaşar Okuyan, Bergama Kaymakamı Avni Ağızcıl, siyasal parti ve sivil topluluk kuruluşları temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.Share: