Berlusconi’den namzetlik sinyali

İtalya’nın sakat başbakanı Silvio Berlusconi, eylülde yapılacak er umumi seçimlerde senatör olabilmek için aday olmayı düşündüğünü söyledi.

Ülkede, 25 Eylül’de yapılacak erken umumi intihabat öncesinde İtalyan siyasetinde, sağlıklı ve sol cephelerde seçim kampanyası çalışmaları sürüyor.

Minval iyi itilaf süresince meydan alan Forza Italia Partisi’nin lideri ve çarkıt başvekil Berlusconi, katıldığı tıpkı radyo programında yaptığı açıklamada, “Senato için namzet olmayı düşünüyorum. Forza Italia dışından bile birçok kişiden gelen baskılar sonrasında bu şekilde hepimiz mutlu olacağız” dedi.

Berlusconi, şekil sıhhatli antant içindeki önderlik mücadelesiyle haddinden fazla ilgilenmediğini belirterek, “Bu çok bile tutkulu olduğum şeyler değil. Ben çıktı hangi yapacağımla, mali baskıya ve yargı baskısına alın mücadeleyle ilgileniyorum” diye konuştu.

85 yaşındaki Berlusconi, 1994’te siyasete atık ve İtalya’nın cumhuriyetle yönetildiği 1946’dan bu yana bildirme mufassal süre başvekillik fail âdem evladı olmuştu.

Berlusconi, idrak kaçırdığına hükmedilen tıpkı davadan aldığı mahkumiyet ve 6 sene siyasetten men kararı dolayısıyla Teşrinisani 2013’te Senato’dahi yapılan oylama sonrası senatörlükten azledilmişti.

Siyasetten men yasağının kalktığı 2019’dahi Avrupa Parlamentosu (AP) Seçimleri amacıyla aday olan deneyimli lider, AP’ye seçilmişti.

Anketlerde önde gözüken iki şef atışmaya başladı

Ülkede yapılan sonuç halkoyu yoklamaları, sivri sağcı Giorgia Meloni liderliğindeki İtalya’nın Kardeşleri (FdI) partisini birinci, Enrico Letta liderliğindeki şekil solun bina partisi Demokratik Öğür’yi ise ikinci sırada gösteriyor.

Fikir oranları birbirine mail iki lider intihap kampanyası döneminde atışmaya başladı.

Meloni, uluslararası basına verdiği demeçte, yönetime gelmeleri halinde anti-demokratik bir kayma ve otoriterliğe dönüş olmayacağını, kendilerinin bunlarla anılmasının safsata olduğunu kaydetti.

Letta ise Meloni’nin dış politikadaki imajını fark etmek istediğini, kendisini kızıllık ile makyajlamaya çalıştığını ancak Macaristan Başbakanı Viktor Orban ve İspanya’nın ekstrem sağcı partisi Vox kabil Meloni’nin namına referans aldığı noktaların beyninde olduğunu söyledi.

Meloni ise buna karşılık yerine, dış siyaset konusunda Letta’dan ders almayacağını dile getirerek, partisi FdI’nin NATO ve AB yanlısı duruşunun insicamlı olduğunu savundu.

Giorga Meloni, Letta’ya “Makyaj için pudraya ihtiyacımız namevcut. Oysa sen çelişkilerini alçı ile kapatamayacaksın.” yanıtını verdi.

Kamuoyu yoklamaları hangi diyor?

Değişik kamuoyu yoklamalarında, faşizan mail sağcı FdI’nin görüş oranı yüzdelik 23-25 bandında çıkıyor. Eşkâl solun yapı partisi PD ise yüzdelik 22-24 ile ikinci tam yer alıyor.

Anketlere göre, bu iki partiyi hat salim ittifakta meydan kayran Tomar, yüzdelik 12-14 civarındaki oranla izlem ediyor.

5 Yıldız Hareketi’nin oyu yaklaşık yüzdelik 9-11, Berlusconi’nin partisi Forza Italia’nın (FI) görüş oranı yüzdelik 7-9 civarında görünüyor.

Oyları yükseliş trendindeki Beş Altı Partisi’nin de düşünce oranının yüzdelik 4-6 bandında olduğu belirtiliyor.

Kâin anketler, FdI, Takım ve FI’den oluşan form sıhhatli ittifakın seçimlerden hükümet kuracak çoğunluğu elde ederek çıkacağını ortaya koyuyor.

İtalya’üstelik Mario Draghi liderliğindeki geniş katılımlı koalisyon hükümeti, 21 Temmuz’dahi 3 ortak yönetim ortağı partinin parlamentoda hükümete desteğini çekmesi neticesinde çökmüştü.

Başvekil Draghi’nin 22 Temmuz’birlikte istifa etmesinin peşi sıra Cumhur Reisi Sergio Mattarella, parlamentoyu feshederek normalde 2023’ün ilk aylarında yapılması müstelzim seçimleri sonbahara çekmişti.

İtalya Başbakanı Mario Draghi incizap etti

 

Draghi: Tahıl haiz gemilerin yola çıkması müspet ayrımsız gelişme

 

Berlusconi’nin Rusya itirafı

 

Berlusconi, 53 yaş epey sevgilisiyle nikahsız evlendi

 

Share: