Beşer trafik kazasına karışan bozuk Gercüş Kaymakamı için iddianame hazırlandı

Batman’ın Gercüş Kaymakamı iken âdem evladı gidiş geliş kazasına müdahil ve tutuklanarak görevinden uzaklaştırılan Server Sinanoğlu karşı “şuurlu taksirle ölüme sebep olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde dam cezası istemiyle ülkü açıldı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığının Sinanoğlu hakkında hazırladığı savca, 11. Vahim Ukubet Mahkemesince akseptans edildi.

İddianamede, 15 Temmuz’bile Sinanoğlu’nun kullandığı 72 EP 436 plakalı cipin, Batman-Diyarbakır kara uğrunda araçlar amacıyla yeşil çerağ yandığı esnada yolun alın tarafına geçmeye müteharrik 13 yaşındaki Muhammed Çelik’e çarptığı ve yaralanan çocuğun kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiği belirtildi.

Sinanoğlu’nun aracının, çocuğa çarptıktan sonra cebin şeritte al ışıkta muntazır tıpkısı araca çarparak durduğu ifade edilen iddianamede, bu aracın sürücüsü M.O’nun birlikte yaralandığı bildirildi.

Araçta yapılan aramada yersiz etil alkol kutusu bulunduğu belirtilen iddianamede, kolluk görevlilerince yapılan imtihan neticesinde Sinanoğlu’nun 0,27 promil seviyesinde alkollü olduğunun belirleme edildiği aktarıldı.

İddianamede, maktulün asıl ve babasının 25 Temmuz’bile dilekçeyle yaptığı başvuruda, maddesel ve manevi zararlarının karşılandığını, şüpheliden şikayetçi olmadıklarını ifade ettikleri düz aldı.

İddianamede saha düz gidiş geliş bilirkişisi tarafından hazırlanan raporda şu ifadelere düzlük verildi:

“Maktul Çelik’in, ‘eğreti ve meslek geçitlerinin bulunduğu yerlerdeki geçitlerde yayalar için aydın belen olduğu, yayaların bu işaretlere uyması’ maddesini ihlal ettiğinden birincil detone olduğu belirlenmiştir. Sinanoğlu ise ‘sürücüler kavşaklara yaklaşırken, dönemeçlere girerken, bel üstlerine yaklaşırken, dönemeçli yollarda ilerlerken, bulaşan geçitlerine, hemzemin geçitlere, tünellere, yetersiz güreşçi köprüsü ve menfezlere yaklaşırken, imal ve tamir alanlarına girerken hızlarını hafifletmek zorundadırlar’ maddesini, ‘uyuşturucu veya münebbih maddeleri almış olan sürücüler ile alkollü olan sürücülerin kişmiri önünde araç sürmeleri yasaktır’ maddesini ihlal ettiğinden tali detone olduğu tespit edilmiştir. Kazada yaralanan M.O’nun kazada eksiklik ve ayaklık ihlalinin olmadığı kanaatine varılmıştır.”

İddianamenin serencam ve kıymetlendirme kısmında şunlar kaydedildi:

“Dalavereli, 0,27 promil seviyesinde alkollü olup kavşağa girdiğinde hızını azaltmamak ve öz beyanına bakarak dahi şehir içi çabukluk sınırının üzerinde komütatör başlamak suretiyle dikkat ve ilgi yükümlülüğüne mugayir şekilde cereyan ederek gönderme ve idaresindeki 72 EP 436 plakalı araçla çarptığı Muhammed Çelik’in ölümüne sebep olmak suretiyle üstüne atılmış suçu işlediği anlaşıldığından, eylemine uyan irsal maddesi mucibince cezalandırılmalıdır.”

İddianamede, Sinanoğlu için, aracına çarparak yaralanmasına bozukluk olduğu M.O’nun şikayetçi olmaması dolayısıyla, buna ilişkin kovuşturmaya kayran olmadığına dair munzam karar verildiği belirtildi.

İstenilen ceza

Server Sinanoğlu üzerine “şuurlu taksirle ölüme neden olmak” suçundan 2 yıldan 6 yıla büyüklüğünde delik cezası isteniyor.

İçişleri Bakanlığı, Gercüş Kaymakamı iken adam gidiş geliş kazasına karışan Sinanoğlu’nu görevden uzaklaştırmıştı.

Share: