Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Toyluk Merkezi Açıldı

Beylikdüzü Belediyesi’nin Milli Savaşım ruhunu ilçede yaşatmak amacıyla hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Ilkgüz 1919 Deneyimsizlik Merkezi hizmete açıldı. 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 103.yıl dönümünde ilçeye kazandırılan merkezin cephesi, Sivas Kongresi’nin yapıldığı yapı ile uygun ayrımsız tasarlanarak inşa edildi. Küşat töreninde mütekellim Beylikdüzü Şehremini Mehmet Maksat Çalgın, “Ülkemizin içinden geçtiği bu dayanabilen günlerde ihtiyacımız olan tehlikeli ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Cumhuriyetimizin eskimemiş nesillerine hizmet edecek olan bu bina, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığına dair inancımızı tazeliyor” dedi.

Beylikdüzü Belediyesi’nin, Milli Savaş ruhunu ilçede hakim eylemek amacıyla hayata geçirdiği Beylikdüzü Sivas Kongre Binası ve 4 Eylül 1919 Cahillik Merkezi hizmete açıldı.

Açılış törenine, Beylikdüzü Belediye Reisi Mehmet Gaye Çalık’ın yanı sıra; CHP İstanbul Milletvekilleri Uca Şeker, Sibel Özdemir, Özgür Karabat, Turan Aydoğan, CHP Fırka Meclis Üyesi Görelik Tığ, 24. devir CHP İstanbul Mebus Süleyman Çelebi, Esenyurt Belediye Başkanı Eksiksizlik Deniz Bozkurt, Kars sakat Şehremini Deneyimsiz Alibeyoğlu, Demir Ekip Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çipo, kaza protokolü, siyasi partilerin ülke ve kaymakamlık temsilcileri, STK’lar ve vatandaşlar iştirak sağladı.

Programda, Sivas el oyunları ekibinin gösterisi ile Sivaslı sanatkâr Pınar Dağdelen’in çalgı aleti dinletisi büyük zevk topladı.

“SİVAS KONGRESİ, MİLLET EGEMENLİĞİNE MÜSTENIT YENİ BİR DEVLETİN DOĞUŞUNUN MÜJDECİSİDİR”

Açılış töreninde yaptığı konuşmada, Sivas Kongresi’nin önemine özen calip Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, şunları söyledi:

“103 yıl evvel bugün toplanan Sivas Kongresi’nde manda ve koruma reddedilerek vatanın bölünmez bütünlüğü kabul edildi. Sivas Kongresi, Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde milletimizin istiklal amacında verdiği Milli Mücadele’nin fitilinin ateşlendiği gündür. Sivas Kongresi, ulus egemenliğine dayanan yıpranmamış tıpkısı devletin doğuşunun müjdecisidir. Sivas Kongresi, Milli Mücadele’nin büyük aktörlerinden olan kadınların örgütlenmesine dahi yöre bukanak olmuştur. Böyle hususi tıpkı günde ilçemize, Beylikdüzü Sivas Kurultay Binası ve 4 Eylül 1919 Deneyimsizlik Merkezi’ni kazandırmaktan ortalık çokça mutluyuz. Sivas Kongresi’nin yapıldığı binanın replikasını şişman aynı inceden inceye düz yazı ettiğimiz bu yapı, Milli Savaş ruhunu başta kollar ve gençler başlamak üzere parçalanmamış komşularımıza yaşatacaktır. İçerisinde; Sivas Kongresi Salonu, işporta salonları, yetişek sınıfları, katalog, taharri merkezi, robotik kodlama atölyesi, avrat el sanatları atölyesi bulunan merkezimiz Cumhuriyetimizin bakir nesillerine bakım edecek. Bu merkezin ilçemize kazandırılmasında bizlerle teşrikimesai fail Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Teavün ve Hars Derneği ile merkezimizin inşasını üstlenen Çipo Ekip Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Çipo’e teşekkür ediyorum.”

“AYDINLIK GELECEĞİN ANCAK GENÇLERLE BU ARADA İNŞA EDİLEBİLECEĞİNE İNANIYORUZ”

Konuşmasının devamında gençler amacıyla çalışmaya devam edeceklerini vurgulayan Başbuğ Çalgın, “Zaman ülkemizin kuruluşunda olduğu kabilinden, münevver geleceğin fakat gençlerle bu arada düz yazı edilebileceğine inanıyoruz. Beylikdüzü’nde yaptığımız yatırımların iri çoğunluğunun, gençlerimize ve geleceğimize envestisman niteliğinde olması dahi bundandır. Beylikdüzü Belediyesi adına eğitimden istihdama, bilimden teknolojiye, sanattan spora büyüklüğünde rastgele alanda hayata geçirdiğimiz proje ve çalışmalarla gençlerin umudunu etkili tutmaya devam edeceğiz. Potansiyellerini gerçekleştirmeleri amacıyla onlara imkan ve imkân sağlamanın çabası içerisinde olacağız. Ülkemizin içinden geçtiği bu dayanabilen günlerde ihtiyacımız olan sakil ve ilhamı geçmişimizden alıyoruz. Bu çatı, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir şeyin olmadığına dair inancımızı tazeliyor. Beylikdüzü’nde halkımıza Atatürk umde ve inkılaplarının ışığında hizmet etmeye devam edeceğiz” dedi.

DEMİR: “GENÇLİĞİ OLMAYANIN GELECEĞİ OLANAKSIZ”

Çıpa Grup Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir de “Sivas’takinin uygun örnek olan bu binanın art katında gençlerimize çokça evire çevire bir kitabevi yaptık. Başkanımız Mehmet Misyon Inmeli’ın burada gençler amacıyla ayrımsız kütüphane önermesi beni kıytırık haddinden fazla duygulandırdı. Temas siyasetçiden bunu bekliyoruz. Toyluk çok koskocaman, gençliği olmayanın geleceği gayrimümkün. Gençliğe değer verip yüklenmek geçişsiz” diye niteleyerek konuştu.

GÜNAY: “4 ILKGÜZ ANLAŞILMASI VE ANLATILMASI GEREKEN KIYMETLİ BİR AHIT”

Beylikdüzü Sivaslılar Toplumsal Yardımlaşma ve Hars Derneği Başkanı Eyyüp Günay ise “Bugün, anlaşılması ve anlatılması müstelzim eşsiz tıpkısı dönem. 4 Eylül Türk milletinin; bir karış toprağına, dalgalanan bayrağına, okunan ezanına, dini ve milli değerlerine ehil çıktığı gündür. 4 Ilkgüz benzeri zamanda Dünya Sivaslılar Günü’dür. Burada emeği sabık herkese teşekkür ediyoruz” dedi.

Konuşmaların arkası sıra Başbuğ Kötürüm ve beraberindeki gök bilimi binayı gezdi.Share: