BICIK KANSERİNE KARŞI FARKINDALIK İÇİN BULAŞAN GEÇİDİ PEMBEYE BOYANDI

EDİRNE’nin Keşan ilçesinde Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nin önündeki Koku Yolu’nda kâin bulaşan geçidi pembe renge boyandı. Keşan Belediyesi ve İlçe Afiyet Müdürlüğü eliyle 01-31 Teşrinievvel Meme Başı Kanseri Farkındalık Kocaoğlan kapsamında Mehmet Gemici Cennet Bahçesi’nin önündeki Koku Yolu’nda mevcut yolcu geçidi pembe renge boyandı. Etkinliğe, Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu, Edirne İl Afiyet Müdürü Mustafa İshak Yıldırım, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Melik Vahim, İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürü İlhan Rabıt, İlçe Bilgisizlik ve Spor Hizmetleri Müdürü Vedat Çimen, Keşan Sosyal Bakım Merkezi Müdürü Nergis Mustafapaşa, İlçe Esenlik Müdürlüğü personeli ve öğrenciler katıldı. Katılımcılar, bicik kanserine dikkat soldurmak üzere gülgûn şal ve bertik taktı.

‘HER 4 KADIN KANSERİNDEN BİRİ BICIK KANSERİ’

Edirne İl Sağlık Müdürü Mustafa İshak Sebep, ilk teşrin ayının Meme Başı Kanseri Farkındalık Ayı olduğunu belirterek, Sebep bicik kanserine dikkat kısaltmak istiyoruz Acun Esenlik Örgütü Amansız Hastalık Araştırma Merkezi’nin yaptığı aynı araştırmaya göre dünyadaki 180 ülkenin 140’ında meme kanseri kadınlarda birinci sırada. Ülkemizde üstelik bicik kanseri, kadınlarda tanıdık kanserler beyninde birinci tam. Seçkin 4 avrat kanserinden biri meme kanseri. Maalesef ölümlerde da bir numara tam. Meme kanserinin ayrımsız özelliği var. Erken canlandırma edilirse henüz detaylı ve nitelikli hayat ile ölümü daha tehir kabilinden tıpkı özelliği var. İşte bu yüzden ilgi temizlemek istiyoruz. Esasta yapacağımız şeyler çokça kıytırık. 20 yaşından sonra değme zinde kardeşimizin kendi kendine meme muayenesini yapmasını bilmesi lazım. Olur bilmiyorsa nereden öğrenecek Tığ İl Sağlık Müdürlüğü olarak güzeşte yıl sosyal medyada bizzat kendi personellerimizle tıpkısı manken üzerinde bu muayenenin zahir yapılacağını Türkçe olarak anlattık ve videoyu yükledik. Bunu ferah ferah sistem izleyebilir ve elbette yağacağını izleyebilir. Olur bunu izleyemezse nasıl yapabilir İl sağlık müdürlüğümüze, kaymakamlık afiyet müdürlüklerimize, cemiyet sağlığı, eş sağlığı merkezlerimize başvurarak buradaki personelimizden eğitim alabilirler. yalnız başına meme başı muayenesi bu işin başlangıcı diye niteleyerek konuştu.

‘KÖTÜ BİR ŞEYİ ER TEŞHİS EDEREK BİRAN EVVEL TEDAVİ BUYURMAK LAZIM’

Özellikle 40-69 gözyaşı ortada temas kamer bicik muayenesi yaptıktan sonra yılda tıpkısı doktora anbean klinik tıbbi muayenenin bile yapılması gerektiğini anlatım eden Saika, 2 yılda ayrımsız mamografi çektirmemiz gerekiyor. Tamam mamografileri nerede çektirebiliriz Kamu 2’nci merhale hastanelerimizde çektirebileceğimiz kadar bizim Kanser Er Teşhis Tarama ve Terbiye Merkezlerimiz var. KETEM’lerimiz var 1’inci basamakta. Düzenek gayeleri de hele bu. Kanserleri erken tanılamak, vatandaşlarımızı hastanelere akilane yönlendirmek ve henüz birinci sınıf, henüz etraflı yaşam sürebilmeleri için destek olmak. Rahatlıkla KETEM’lerimize gelerek hem muayenenizi olun hem da mamografi çektirebilirsiniz. O yüzden bicik kanseri ve bicik kanserinde yapılacak muayeneler, sağlık tesislerinin yaptığı hizmetler çok kocaman. ‘Ya kötü tıpkı özdek çıkarsa’ diye düşünmemek geçişsiz. Biberli bire bir şeyi er teşhis ederek biran önce tensik etmek lazım ki, henüz uzun, elan sunturlu ve elan kaliteli tıpkı hanay sürelim ifadelerini kullandı.

‘ER TANILAR, TEDAVİLER HAYATİ EHEMMIYET TAŞIYOR’

Keşan Belediye Reisi Mustafa Helvacıoğlu ise bicik kanserinde farkındalığı toplumun geneline ulaştırmak için tıpkısı araya geldiklerini dile getirerek, Gülgûn şal ve şapkalarımızla farkındalığın tıpkısı parçası olduk zaman. İl ve kaymakamlık sağlık müdürlüklerimizle aynı farkındalık etkinliği oluşturduk. Konu her ne kadar kadınlarımızın sağlığı ile ilişik olsa de biz erkeklerin de bu konuda bilinçlenmesi gerektiğine inananlardanız. Geçtiğimiz yıllarda türlü farkındalık etkinlikleri oluşturmaya devam ettik. Seçkin yıl farkındalığı arttırarak devam ediyoruz. Kadınlarımızın amansız hastalık türlerinin başında meme başı kanserinin olduğuna dikkat etmemiz gerekiyor. Erken tanılar, tedaviler dirimlik ehemmiyet taşıyor? dedi. Katılımcılar daha sonraları arızi geçidini pembe renge boyadı.

Share: