Bilecik’te Ahilik Haftası’nda “şed kuşanma” canlandırıldı

Bilecik’te “Cömertlik Haftası” kutlamaları kapsamında “şed kuşanma” töreni gerçekleştirildi.

Vali Eksiksizlik Kızılkaya, 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında Şeyh Edebali Türbesi yerleşkesinde düzenlenen programda, Ahiliğin tarihteki önemine ilgi çekti.

Kızılkaya, 13. yüzyılda Cömert Evran’nın öncülüğünde esnaf ve zanaatkarlar ortada beraberlik ve dayanışma ruhunu pekiştirmek için kurulan Ahilik teşkilatının hala ticari faaliyetlerde emsal alınan tıpkısı erdemlilik hareketi olduğunu söyledi.

Ahiliğin, kurucusu Kardeş Evran’ın ve genişlik koca temsilcilerinden olan Şeyh Edebali’nin öğretileriyle bugüne kandil tutmaya bitmeme ettiğini vurgulayan Kızılkaya, şöyle konuştu:

“Yüzyıllar geçmiş ortaya koyduğu fikirlerle Anadolu’birlikte içtimai yaşamın düzenlenmesinde şişman tıpkısı paya eş olan Ahilik, bireylere aşıladığı ağalık, hak yolu ve adaletle Türk toplumunun mayasını çalmıştır. Patika kuruluşu olmasının beraberinde aktöresel açıdan bile önemli değerleri toplumsal kademe üzerinde aymaz Kardeş teşkilatları bire bir yandan esnaflığı düzenlerken ayrıksı yandan eğitsel faaliyetler bile uygulamıştır. Ahiliğin temelinde yardımseverlik ve iyilikseverlik kabil görklü hasletler bulunmaktadır. Eksiksiz bu güzellikleri içinde barındıran Ahiliği, adlandırmak ve ihata etmek Türk toplumu amacıyla az çok önemlidir.”

“Şed abluka” töreniyle bitmeme fail kutlamalarda “Yılın Cömertlik Ödülü” Erol Çakmak’a, “Yılın Kalfası “Ödülü” Gamze Kaya’ya, “Yılın Çırağı Ödülü” birlikte Ayşegül Karaca’ya verildi.

Halk oyunları ekibinin gösterisi ve Ahi pilavı ağırlama edilmesiyle sona muazzez programa, Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Şükrü Beydemir, Belediye Başbuğ Yardımcısı Ahmet Gürses, tebrik kartı komitesi, ofis müdürleri, siyasi parti ve ayn temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: