Bilecik’te Sandıktaki Türküler ünlü kitabın tanıtımı yapıldı

Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitabın tanıtımı yapıldı.

Bilecik ve ilçelerindeki halas mücadelesi yıllarından sözlerin, deyişlerin ve şiirlerin kayran aldığı ‘Sandıktaki Türküler’ adlı kitapta unutulan andaç ve hikayeler yine gün yüzüne çıkarılmış oldu. Bilecik Müftüsü Mehmet Nuri Görgülü, Eğiroğlu Çavuş Mustafa, İzmirli Abidin Çavuş ve elan birçok halas savaşı kahramanlarından saraka, üslup ve şiir ve anıların düz aldığı kitaptaki türküler, katılımcılardan balaban tabiat aldı. Harun Atapay ve Hasan Taşçı yoluyla hazırlanan kitaptaki türkülerin, Eskişehir Türk Folk Müziği topluluğu vasıtasıyla seslendirildiği izlence böylecene Bilecik Belediye Başkan V. Ferişte Mızrak Subaşı, eserin oluşturulmasında katkısı olanlara teşekkürname etti.

Bilecik’te gerçekleştirilebilecek proje ve yatırımlar üzerine görüşmelerin olduğu buluşmada ayrıca Bilecik Belediyesi katkılarıyla hazırlanan Bilecik’te bakir ırlamak derlemeleri Sandıktaki Türküler isimli kitabın tanıtımı yapıldı. Bilecik ve ilçelerinde kurtuluş savaşı yıllarından günümüze tabir ve şiirlerin düzlük aldığı kitaptaki türküler seslendirildi.

“Unutulan ve namevcut olan değerleri yine çevrim yüzüne takip etmek istiyoruz”

Programda hazırlanan im karşı mütekellim Komutan V. Subaşı, “Unutulan ve namevcut olan değerleri yine dönüş yüzüne yakalamak istiyoruz” ifadelerini kullanarak, “İlimizde o yıllarda evler, hisse senedi yerleri, hükümet konağı, okullar, camiler şehrimizde faaliyet gösteren kül harir fabrikaları yakılarak yok edildi. Yakılıp yıkılan yalnızca yapılar değildi. Mektuplar, şiirler, türküler, anılar ve hatıralarda yakılıp namevcut edilmeye çalışıldı. Ancak gerçekler üzere güzel şeylerin dahi asker ya bile geç ortaya çıkmak kabilinden güzel tıpkı huyu vardır. İşte zaman burada bu fena hâlde türküleri adeta küllerin içerisinden periyot yüzüne çıkaran Sandıktaki Türküler ünlü kitabımızın lansman toplantısı üzere bile buradayız. Temas biri alelacayip hissiyat barındıran bu türküler tamamen bizim insanımıza bizim topraklarımıza ilgilendiren. Bilecik ve yöresinden derlenen bu türküleri dinlediğimizde, okuduğumuzda geçmişle tıpkı köprü kuracak, dedelerimizin ninelerimizin aşklarına, hasretlerine, hüzünlerine ve sevinçlerine dokunacağız. Deyim yerindeyse karye karye yavaş yavaş gezerek bu türküleri derleyip bu güzelce eseri bizlere kazandıran Hasan Taşcı ve Harun Atapay’a haddinden fazla kıymetli emekleri üzere teşekkürname ediyorum. Sözlerime Mustafa Kemal Atatürk’ün çok sevdiğim aynı sözüyle akıbet vermek istiyorum; ‘Herhangi tıpkısı şahsın, yaşadıkça mutlu ve mesut olması için lazım mevrut şey, kendisi üzere değil, kendisinden sonraları gelecekler amacıyla çalışmaktır. Hayatta eksiksiz gusto ve feyiz fakat ati nesillerin şerefi, varlığı, saadeti amacıyla çalışmakta bulunabilir” dedi. – BİLECİK

Share: