Bilgisizlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

– Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu: “Birinci fazda yüzde 80’lik istikbal oranına imza attık”

“Yurtlar sürecini bile çözümleme, plan ve uygulama kendisine üç temel başlıkta inceliyoruz”

ANKARA – Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu, 2022-2023 Gençlik ve Spor Bakanlığı Ev müracaat sonuçlarının birinci fazda yüzde 80 oranında karşılandığını duyurdu.

Toyluk ve Spor Bakanı Kasapoğlu, GSB Şehir Yurdu içre kâin Ancak Koordinasyon Merkezi’nde 2022-2023 GSB Daraç müracaat sonuçlarının birinci fazda al oranın yüzde 80 olduğunu açıkladı. Toplantıya ayrıca dijital ortamda 80 Spor İl Müdürü katıldı.

“Yurtlar sürecini bile analiz, cazibe ve uygulama kendisine üç anne başlıkta inceliyoruz”

Mahdut müracaat süreçlerini ‘çözümleme, tasrif ve uygulama’ yerine 3 temel başlıkta ele aldıklarını tamlayan Kasapoğlu, uygulama noktasında öğrenci yerleştirme işleminin fazlara ayrıldığını belirterek, “Vekâlet namına kül çalışmalarımızı bili odaklı ayrımsız şekilde hacısı hocası ile tıpkısı hep yaklaşımı ile ele alıyoruz. Yurtlar sürecini birlikte analiz, çekim ve uygulama kendisine üç esas başlıkta inceliyoruz. Aplikasyon aşamasına geçildiğinde ise bu çalışmalarımızı fazlara ayırdık. Bugün bir numara faz sonuçlarını açıklayacağım. Esas amacımız, darülfünun gençliğini onların yurtlara iskân sürecini genişlik akıcı şekilde, yeryüzü mübarek, ateş parçası bire bir koordinasyon ile yapmak. Öncelikle tamlık başvuruların tümü afaki aynı şekilde ve sayısal ortamda hazırlandığını tercüman olmak isterim” diye niteleyerek konuştu.

Başvurular 12 kamu kurumun dijital altyapı verisinden çözümleme edildi

Başvuru sürecinde 12 kamu kurumundan öğrencilerin bilgilerinin analiz edildiğini aktaran Bakan Kasapoğlu, “Biliyorsunuz yeni yetişek öğretim yılı amacıyla başvuruları başlattık. Bunun amacıyla 12 kamu kurumu aracılığıyla, ÖSYM, YÖK, SGK, Doğruluk Bakanlığı, Milli Yetişek Bakanlığı, Kasaba Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Kaynak ve Maliye Bakanlığı, Mücahede ve Sosyal Düzenlilik Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Eş ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, YTB ve Bilgisizlik ve Spor Bakanlığı’ndan sayısal adına konfirmasyon edilen enfrastrüktür ile analiz edildi. Başvurusu muteber sevgili öğrencilerimiz, dirimsel, muvaffakiyet ve içtimai buut kriterleri esas alınarak sayısal ortamda nesnel bire bir şekilde tayin edildi” ifadelerini kullandı.

Oluşan sıralama ile öğrencilerin okullarına sunu andıran vekâlet yurdundan başlamak sureti ile sırayla yerleştirmelerin gerçekleştiğini kaydeden Kasapoğlu, yerleştirme aşamalarını bölümlere ayırarak, okulların açım tarihleri, üniversiteye ilk defa başlayacak öğrencilerin şehre geliş durumları alelhusus değerlendirildiğini söyledi.

“Birinci fazda yüzdelik 80’lik karşılama oranına imza attık”

Bir Numara fazda toplanmış dar başvurularının yüzde 80’ini muvaffakiyet ile yurtlara yerleştirildiğini dile getiren Nazır Kasapoğlu, “Almanak bazda yeryüzü çok talebi almış olmamıza karşın tarihimizin sunu faziletkâr olta oranını gerçekleştirdik. Devlet olarak bir numara fazda yüzdelik 80’lik gelecek oranına imza attık. Türkiye’nin sağladığı ensiz faaliyetlerinin dünyada eşi benzeri olmadığını biliyoruz, İspanya konaklama talebinin yüzde 6’sını, İngiltere yüzdelik 24’ünü, Almanya yüzde 11’ini, ESIR yüzde 12’sini, Fransa ise yüzde 15’ini karşılıyor. Tığ, yüzde 80’lik bir istikbal oranı ile hem da birinci fazda bu rekoru gerçekleştirdik” dedi.

İlk fazda 41 yer cümlesi ile yerleşimini bittiğini, 20’ye mümasil ilde bile ikinci safha yerleşimlerin bitirilmek amacıyla olduğunu belirten Kasapoğlu, şu ifadelere saha verdi:

“41 şehirde ikinci faz uygulamasına geçmeyeceğiz. Adana, Adıyaman, Afyonkarahisar, Aksaray, Ardahan, Balkı, Batman, Bolu, Bursa, Denizli, Düzce, Elazığ, Erzurum, Erzincan, Gaziantep, Giresun, Hatay, Isparta, Kahramanmaraş, Karaman, Karabük, Kars, Kastamonu, Kırklareli, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sinop, Sivas, Siirt, Yardımcı, Trabzon, Yozgat, Çorum, Şanlıurfa, Van ve Şırnak tutmak amacıyla 41 mülk merkezimizde eksiksiz başvuran öğrencileri yerleştirdik. 20’ye mail ilimizde da bu yerleşimi ikinci safha sürecinde düğümlemek üzereyiz. Bunların dışında 10 ilimizde koca ve 4 ilimizde kız öğrencilerin hepsi yurtlara yerleştirildiler.”Share: