Bilim- Sen’den Iblağ Bakanlığı’na: Bağımsız Önem Önünde Hesap Vereceksiniz

KESK’e merbut Selen- Sen, Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı uğrunda yaptığı açıklamada, sendika üyelerinin “filiz” edilmesine son verilmesi çağrısı yaptı. Bili-Sen Genel Başkanı Sevinçli Balcan, “Kendini yasalardan yüksek gören, sendikal ayrımcılık fail, insan çalışkan, liyakatsiz atamalara imza atıp ve kurum kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri üzere fütursuzca kullananlardan gün gelince bağımsız hâkimiyet önünde hesap soracağız” dedi.

KESK’e kapalı Marifet- Sen üyelerinin, TRT Genel Müdürlüğü önünde fora etmek istediği açıklamaya müsaade verilmedi. Veri-Sen üyeleri bunun üstüne Ankara Ulus’taki Atatürk Anıtı uğrunda açıklama yazmak istedi. Ancak burada de eyleme polis güçleri müdahale etti.

Olgun-Sen üyeleri ile polisin beyninde yaşanan kısa sürekli tartışmanın arkası sıra basın açıklaması yapılmasına müsaade verildi.

“Baskılar, soruşturmalar, sürgünler bizi yıldıramaz” pankartı taşınarak yapılan açıklamada, sendika üyelerinin çalıştıkları işyerlerinden ayrıksı şehirdeki birimlere görevlendirilmesine aksülamel gösterildi. “Çımbar” namına nitelendirilen bu görevlendirmelere cebin “Baskılar, sürgünler bizi yıldıramaz” sloganı atıldı.

Selen-Sen Genel Başkanı Ongun Balcan, görev yeri değiştirilen üyelerini şöyle açıkladı:

“Sendikal neşelilik tay tay arabası eski periyot Umumi Başkanımız ve ayrımsız zamanda Sazak iklim temsilciliği özne Musa Özdemir’i Kayseri’ye, Forma Denetleme Kurulu Üyemiz Cevelan Derli Toplu Karabulut’u Iğdır’a, Diyarbakır Yazıhane Yönetiminden Cengiz Oluç ve Batman İl Temsilcimiz Erdal Tilen’i Kozluk ilçesine, İstanbul Bölüm Denetleme Kurulu Üyemiz Mesut Düzova’yı Şanlıurfa’ya, İstanbul’dahi işyeri temsilcimiz Fatih Akgöl’ü Hakkari Çukurca’ya, Ankara bile İşyeri temsilcimiz Ölümsüz Çınar’ı Gaziantep’e yasaya berrak ters olmasına rağmen hareket yerlerinden ve ailelerinden kilometrelerce uzağa ve örgütlenme alanının dışına sürerek faaliyetlerini engellemeye çalışıyorlar.

Batman PTT Tevzi ve Çokluk Müdürlüğünde müteharrik mir dağıtıcı; amele arkadaşlarımıza güçlük uygulamakta, cinsiyetçi küfürler ederek dağıtıcıların üzerine yürümekte, kavgayla, taşlama ile tevzi yaptırmaya çalışmakta, İHS’li arkadaşlara yönelik hareket güvencelerinin olmadığını, istese keyfi namına gelişigüzel dönem cihetlerini değiştirebileceğini söyleyerek mobbing uygulamaktadır. Bu baskıları kabul etmeyen arkadaşlarımız Başmüdürlüklerine şikayet dilekçesi yazarak konu ile ilgilendiren anket açılması talebinde bulunmuşlardır.”

“ÜYELERİMİZE MOBBİNG UYGULANIYOR”

“Düzenleme bulunduğumuz işyerlerindeki yöneticiler bulutsuz sendikal alt bölüm yapmakta üyelerimize mobbing uygulamaktadır” diyen Balcan, Eriştirme ve Haberleşme Bakanlığı uğrunda bile eylem yapacaklarını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“PTT emekçilerinin adam onuruna yakışan koşullarda yaşaması ve çalışabilmesi üzere savaş ettik, ediyoruz, edeceğiz. Üyelerimize yapılan hukuksuz sürgünler serencam bulana büyüklüğünde mücadelemize devam edeceğiz. Sürgünler köylü alınmadığı takdirde ülkenin ciharıyek yanından reviş kolları ile matbuat açıklamaları yapılarak PTT Umumi Müdürlüğü ve Eriştirme Bakanlığının uğrunda kitlesel basın açıklaması yapacağız. PTT yönetiminin cürüm yapılanma fail bu tutumunu kamuoyunun takdirini sunuyoruz. Kendini yasalardan yüksek gören, sendikal ayrımcılık fail, insan gayretkeş, sıfır atamalara imza atıp ve alım kaynaklarını kendileri, yandaşları ve aileleri amacıyla aldırmayarak kullananlardan zaman gelince hür şiddet uğrunda adisyon soracağız.”

Share: