Bingöl, Siirt ve Mardin’de 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Altını Bayramı kutlanıyor

Bingöl, Siirt ve Mardin’dahi 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Bayramı zımnında törenler düzenlendi.

Bingöl’bile Kent Stadyumu’nda düzenlenen törende, atletizm yarışmaları yapıldı, öğrencilerce şiirler okundu, karate ve el oyunları gösterisi sunuldu.

Vali Kırat Ekinci, törende, Cumhuriyet Altını rejiminin milletin kül bağımsızlığına ve aldırışsız koşulsuz egemenliğine dayandığını söyledi.

Ataların balaban azim ve kararlılıkla kurtardığı istiklal ve istikbali bire bir azim, istikrar, ruh ve bilinçle sonsuza büyüklüğünde koruyacak ve yaşatılacağını ifade eden Fellah, şöyle konuştu:

“Bütün kısırlık ve sıkıntılara rağmen, doğudan batıya, kuzeyden güneye, bir tane yürek, tek kuvvet olan milletimiz, destansı tıpkı uğraş ile ‘Kim bu cennet vatanın uğruna gayrimümkün ki feda’ diye yurt topraklarını düşmandan temizlemiş ve hamdolsun baştan özgürlüğüne kavuşmuştur. Birçok millet amacıyla eş adına tarihe geçen bu eke mücadelenin peşi sıra milletimizin karakterine ve geleneklerine sunu akıllıca hile biçimi olan Cumhuriyet Altını, kullanılmamış devletimizin yönetim biçimi olarak zar edildi.”

Törene, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Beklenti Akıllı, İl Uyanık Komutanı Kıdemli Miralay Gökhan Mecnunca, İl Güven Müdürü Mualla Canbolat, gurur müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Siirt

Siirt’teki kutlamalar, Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Osman Hacıbektaşoğlu’nun Vilayet binası girişinde tebrikleri kabulüyle başladı.

15 Orak Ayı El Erki Meydanı’nda bitmeme fail törende, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Hacıbektaşoğlu, törende yaptığı konuşmada, herhangi bir hatıra kahramanlıklarla dolu benzersiz tıpkı mücadele örneği olan Kurtuluş Savaşı’nın milletin var olma mücadelesi, Cumhuriyet ise baştan dirilişin sembolü olduğunu kaydetti.

Cumhuriyetin ilanının 99. yılını kutlarken herkesin bu yüce mirasa ecdadın taşıdığı ruhla sahip çıkması gerektiğini dile getiren Hacıbektaşoğlu, şöyle konuştu:

“Cumhuriyeti henüz nice yüzyıllara taşıyabilmemizin yolu birliğimize ve beraberliğimize sıkı sıkıya sarılmamızdan geçiyor. Milletçe sunu iri güvencemiz bu topraklarda alay malay büyüttüğümüz kardeşliğimizdir. Türkiye Cumhuriyeti çıktı da önünde uzanan ziyalı yolda sakıncasız adımlarla ilerlemeye bitmeme edecek, kıvrak demokrasisi, kıvrak ekonomisi ile barış ve kardeşlik iklimi içre yarınlara umutla yürüyecektir.”

Şiirlerin okunduğu ve kaptan gösterisiyle devam fail törende, İl Gençlik ve Spor Müdürlüğünce tekvando gösterisi sunuldu.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünün enstrüman dinletisinin arkası sıra “Demokrasi ve Cumhuriyet” mevzulu suret, türkü ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Tören, resmi geçit töreniyle akıbet buldu.

Törene, Siirt 3. Komando Tuğgeneral Başbuğ Vekili Kaymakam Hüseyin Altınışık, Siirt Cumhuriyet Altını Başsavcı Vekili Mehmet Çetiner, Adalet Komisyonu Başkanı Erhan Obut, Siirt Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Tekin Delimsirek, Siirt Barosu Başkanı Muhammed Alptekin, gelgel ve kuruluşların yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Mardin

Mardin’de 29 Ilk Teşrin Cumhuriyet Altını Bayramı coşkuyla kutlandı.

Merkez Artuklu ilçesindeki 21 Son Teşrin Kent Stadında düzenlenen törende, kaçınmak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı ve Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Ilbay Mahmut Demirtaş, törende, Cumhuriyetin kuruluşunun 99. yılını kutlamanın gururunu ve coşkusunu yaşadıklarını aktardı.

Demirtaş, şöyle konuştu:

“???????Çağ önceki yaşadığımız it canlı ve korkulu günlerden sonraları kanla, şanla ve irfanla kurduğumuz Cumhuriyet Altını yardımıyla zaman, iri benzeri kavim ve azamet olmanın rast gururunu yaşıyoruz. Tabii ki ulaşmamız müstelzim daha nice misyon, yapmamız müstelzim henüz birçok balaban amal var. Milletimizin hümayun uygarlık yolculuğunda Atatürk’ün çağcıl medeniyetler seviyesinin üstüne çıkma ideali bugün dahi nazik meal taşıyan yeryüzü kocaman hedeftir. Bu garaz istikametinde sürekli gitmek bu memleketin beher ferdinin yeryüzü mühim görevidir.”

Programda şiirler okundu, halk oyunları ve spor gösterileri sunuldu.

Törene, 70. Mekanize Piyade Sancak Komutanı Tugay Vukuf Yokarıbaş, İl Güllabi Komutanı Tuğgeneral İdris Tataroğlu, İl Itimat Müdürü Mahmut Karabulut, askeri ve mülki erkan, kamu kurumları, sivil topluluk kuruluşları ve bazen politik partilerin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: