Bitkisel: Üretimde, büyümede, ihracatta, istihdamda rekor kırmaya bitmeme ediyoruz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, CHP’li Öztrak’a rakamlarla aksülamel gösterdi.

Icra Vekili Nebati, Twitter hesabından yaptığı açıklamada CHP Parti Sözcüsü Fait Öztrak’ın eleştirilerine cevap verdi. Açıklamasında Öztrak’ın gerçekleri çarptığını anlatım eden Bitkisel, “Sayın Üstün Öztrak, sorumsuzca yaptığınız açıklamalara partinizin siyasa çizgisini bildiğimiz amacıyla artık hiç şaşırmıyoruz. Fakat balaban resmin takkadak tıpkısı köşesini gösterip noksan bilgiyle gerçeği çarpıtma çabanız asla akseptans edilemez.

Seçkin şeyden önceki sizin pervasızca ‘uyduruk’ diyerek tabir ettiğiniz benzer kapsamında ve gelişen koşullara bakarak devreye aldığımız uygulamalar sebebiyle üretimde, büyümede, ihracatta ve istihdamda Cumhuriyet tarihimizin rekorlarını kırmaya devam ediyoruz. İhracatımızdaki cesim artışa karşın akan dengedeki bozulmanın temel sebebi küresel çalkantılar sonucunda erke emtialarında akıbet 2 yıldan bu yana gerçekleşen astronomik değer artışlarıdır.

Söz Gelişi dünyada doğal gaz fiyatları müstevli başlangıcı olan 2020 yılından bu yana 10 kattan henüz çok bir artma göstermiştir. İşte mecmu üstelik bu yüzdendir kim Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Abdülhamid Konak etüt gemimizi da devreye alarak toplamda 2 sismik araştırı ve 4 etüt gemisiyle dünyada eşine beş altı rastlanır bire bir taharri filosu oluşturarak milletimizin hizmetine sunduk” dedi.

‘YILLIK BAZDAKİ CARİ İŞLEMLER DENGESİNDE 35 MİLYAR DOLAR FAZLA VERMEYİ BAŞARDIK’

Bakan Bitkisel, Türkiye’nin almanak bazdaki cari işlemler dengesinde 35 bilyon dolar çok verdiğini aktararak konuşmasına şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanımızın bugün 34 Hidroelektrik Santrali’nin açılışını yapması, Gökçe Vatan, Karadeniz Doğalgazı, Akkuyu Santrali, devam fail karasal muayene çalışmaları, yeşil erke envestisman ve desteklerimiz üstelik bilcümle bu yüzdendir. Bu kazanımlar, kurgusal ve çarpıtılmış tweetler atarak değil, milletimizle gelişigüzel birçok cephede verdiğimiz kararlı mücadeleler sonucunda elde ettiğimiz kazanımlardır.

Sizin bile Kaynak Müsteşarı olduğunuz dönemden bilmeniz gerektiği amacıyla ‘net yazık noksan’ kalemi, farklı yerlere çekmeye çalıştığınız gibi ‘kaynağı belirsiz’ tıpkısı dünyalık girişi değildir. Ustalık hesaplamalarda ant uyumsuzlukları, bildirme hataları üzere durumları kapsar. Eski göreviniz bakımından haddinden fazla bol bildiğinizi umduğum bu konuda vatandaşlarımızın zihnini bulandırmaya dönük manevralarınızı milletimizin takdirine bırakıyorum.

Akan abra konusuna dönecek olursak, ortamında bulunduğumuz 2022 yılı Karı- Haziran döneminde erke hariç değerlendirildiğinde cari işler dengesinde 8,1 bilyon dolar; yıllık bazdaki akan işler dengesindeyse 35 bilyon dolar fazla vermeyi başardık.

Büyümenin ruhlu olduğu ayrımsız dönemde, erke dünya akan dengedeki bu müspet manzara, gerçekleştirdiğimiz yapısal dönüşümlerin benzeri yansımasıdır. 2020 yılında 28,9 milyar dolar olan enerji faturamız 2021 yılında 50,7 milyar dolara yükselmiştir. Ulaştığımız konuşu büyüklüğün ve rekor seviyede kalan küresel enerji fiyatlarının sonucu yerine bu faturanın 2022 böylece 100 milyar dolar seviyelerine yükselmesi öngörülmektedir.

Aşağıya enerji hariç akan işler dengesi tablosunu üstelik bırakıyorum. Baktığınızda siz bile rahatlıkla göreceksiniz ki pandeminin zirve yaptığı 2020 yılı dışında akıbet yıllarda muvazeneli aynı enerji dünya cari fazla kortej konusudur. Gerçeklik budur.”

Icra Vekili Bitkisel: Cari aşkın vermeye bitmeme ediyoruz

 

Nebati: Hububat Sevkiyatı Anlaşması fiyatlara düşüş cepheli yansıdı

 

Bitkisel’den Kılıçdaroğlu’nun ‘KKM’ eleştirilerine yanıt

 

Share: