Bitlis’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 106’ncı sene dönümü

Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106’nci yılı dolayısıyla merasim düzenlendi.

Atatürk Mahallesi Cumhuriyet Altını Meydanı’nda kâin Atatürk Anıtı’na il ve şehremaneti çelenklerinin konulması ile başlayan program, ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Planlı törende benzeri danışma fail Bitlis Valisi Oktay Çağatay, kocaman tarihimizdeki alplık destanlarından biri bile 106 sene evvel Bitlis’te yazıldığını belirterek, “Milletimizin bağımsızlıktan asla vazgeçmeyeceği bir posta daha tüm dünyaya gösterilmiş, Bitlis’imiz işgalcilerden musaffa ve Başkomutan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde sürdürülen bu büyük mücadelede Bitlisli hemşehrilerimiz üzerine sakıt görevi yerine getirmişlerdir. Alp ecdadımızın bize güç bıraktığı arz kızıl hazinemiz olan vatan topraklarımızın beherglas zerresi şehitlerimizin şerif kanlarıyla sulanmış, saf evlatlarını vatana feda fail anaların gözyaşlarıyla ıslanmıştır. 106 yıl önceki topraklarımıza göz diken düşmanların emelleri neyse bugün da vatanımızın yer bütünlüğünü ve ermiş milletimizin ilişki ve beraberliğini amaç alan dahili ve harici düşmanların amacı dahi aynıdır, değişen hemen antlaşma ve şartlardır. 106 sene geçmiş tarihin dilinden düşmeyecek aynı gestalt yazan Başkumandan Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ü, cebe arkadaşlarını, cümle şehitlerimizi rahmetle minnetle anıyor, ülkemizin dört bir birlikte hainlerle uğraş eden kahraman yurt evlatlarımıza makro Allah’tan pahal kuvvet diliyor, halkımızın bu bahtiyar gününü şişman bir gururla kutluyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmanın peşi sıra öğrenciler yoluyla Bitlis mevzulu şiirler okunurken, 8 Ağustos Bitlis’in antagonist işgalinden kurtuluşundan kontekst Bitlis Toyluk ve Spor İl Müdürlüğü marifetiyle düzenlenen sportif yarışmalarda dereceye girenlere ödülleri verildi.

Törene DÜRÜST Parti Bitlis milletvekilleri Cemal Taşar ve Birim Kiler, İl Açıkgöz Komutanı Tugay İbrahim Güven, kurum amirleri, öğrenciler, askeri erkan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve öğrenciler katıldı. – BİTLİS

Share: