Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümü

Bitlis Valisi Oktay Çağatay ile Belediye Reisi Nesrullah Tanğlay, Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümü zımnında kanı yayımladı.

Vali Çağatay, mesajında, Bitlis’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 106. yıl dönümünü milletçe kutlamanın gurur ve coşkusunu yaşadıklarını ifade etti.

Bitlis’in kurtuluşunun, Türk milletinin varlık iradesini kıracak tek ancak olmadığını ve olamayacağını umum dünyaya tıpkı el daha gösteren Halas Savaşı’nın son aşaması olduğunu tamlayan Çağatay, mesajında şunları kaydetti:

“Ecdadımızın bütün yetersizlik ve imkansızlıklara karşın büyük kahramanlıklar göstererek verdiği destansı mücadelenin zaferle taçlandırılmasıdır. Bu destansı savaşım ilmek, vatan, ulus ve istiklal kavramlarıyla yoğrulmuş Türk milletinin yaşadığı badirelerin ve bunu oynamak amacıyla gösterdiği kahramanlıkların, şehadetin, şühedanın, geçmişine, kültürüne ve bağımsızlığına olan düşkünlüğünün sunma domuzuna tezahürüdür. Türk milletinin karşısına sâdır eksiksiz engelleri milli bağlantı ve kardeşlik ruhuyla büyük bire bir inanç, azim ve kararlılıkla aşmasının somut ifadesi, Anadolu’nun ebediyen Türk yurdu kalacağının dünyaya belirtik mesajıdır. Bitlis, kurtuluşundaki bu öneminin yanında Türkiye’nin sosyo-kazançlı gelişmesinde baştan sona makro afi oynamıştır. Bunun için tarihi olaylarımızı akilane öğrenmeli ve bunu milli dimağ bilinciyle değerlendirmeliyiz. Bizi tek kavim, yegâne celal, biricik yurt işleyen değerlerimize cemaat çıkmaya ve bu değerleri yüceltmeye devam etmeliyiz. Özellikle Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk ve bilcümle gazilerimiz tutmak amacıyla bugüne büyüklüğünde ülkemizin bekası, bayrağı ve vatanı amacıyla gözünü kırpmadan canını feda eden ermiş şehitlerimizi rahmetle ve minnetle anıyoruz.”

Tanğlay ise bayrı kent Bitlis’in düşman işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümünü kutlamanın heyecanını ve coşkusunu yaşadıklarını dile getirdi.

Bundan 106 yıl önceki vatanı, milleti, namusu ve mukaddesatı söz konusu olduğunda her türlü zorluğa bağır gererek kutlu benzeri geleceğin müjdecisi ve istiklalinin kurtarıcısı olan kadirşinas Bitlislilerin, bire bir akide ve iradeyle zaman dahi mücadelesini sürdürdüğünü aktaran Tanğlay, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Vatanımıza, milletimize, devletimize, bayrağımıza, ezanımıza, birliğimize ve bekamıza göz dikip bizleri yıkmaya, bölmeye çalışan fena güçler, geçmiş olduğu gibi zaman dahi milletimizden yer zehir karşılığı almaktadır. Bu bağlamda sunulan mücadeleler aynı 106 yıl önce ecdadımızın verdiği istiklal ve istikbal mücadelesinin devamıdır. Yurt evlatlarımızın şehadetinde cisme bürünen bu mücadelenin gelecek nesiller marifetiyle bilinmesi ve benimsenmesi bizler üzere mübarek tıpkı görevdir. Bu görevi bizlere devreden ecdadımıza müstahak olma gayesi ve gelecek nesillere devretme sorumluluğunun bilincinde olarak memleketimizin antagonist işgalinden kurtuluşunun 106. sene dönümünü kutluyor, bu uğurda canlarını feda eden aziz şehitlerimizi tevakki etmek, yağmur ve minnetle özge ediyorum.”

Share: