Bitlis’in tarihi yapıları tek tek dönem yüzüne çıkarılıyor

Bitlis’in tarihi yapıları bir tane bir tane gün yüzüne çıkarılıyor

BİTLİS – Kısaca 7 bin almanak tarihi ile birçok medeniyete karı sahipliği eden Bitlis’te, son yıllarda öz üstü ve çevresinde yapılan bazen yapıların altında kalarak kaybolan tarihi yapılar tekrardan devir yüzüne çıkarıldı.

Bitlis’te Çevre, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle hesaplı ‘Dere Üstü Islah’ projesi bünyesinde yapılan yıkımın peşi sıra onlarca tarihi çatı dönüş yüzüne artık. Tarihi dokunun yöre plana çıkarılması ve şehrin soluk alması amacıyla başlatılan proje bünyesinde yıkılan hisse senedi yerlerinin altında artan alelhusus köprüler önce günkü ihtişamını koruyarak tekrardan ortaya çıktı. Antrparantez yapıların altında kalan köprüler kabilinden gine betonarme yapıların arkalarında kalan kale, sıcak ve cami üzere yüzlerce almanak asar de bölüm yüzüne çıkarıldı.

Projenin tamamlandığında Bitlis’i bir vakitler olduğu kadar zaman da çekicilik merkezi haline getireceğini belirten Bitlis Valisi Oktay Çağatay, “Bitlis’i Bitlis’e, kül Türkiye’ye ve dünyaya bağış etmiş olacağız. 2021 yılı Ağustos ayında Cumhurbaşkanlığınca car edilen riskli alan kararıyla Bitlis Deresi üzerindeki imara ters ve riziko teşekkül eden yapıları ağız ağıza ortadan kaldırdık. Yapıları kaldırdıktan sonradan memnuniyetle müşahede ettik ki yapıların nehiy ettiği 10 tarihi güreşçi köprüsü, Ciddi Hamamı ve Behiye Camisi açığa bundan sonra. Bitlis’te çokça çarkıt tarihi yapılar var. 2 bin 500 almanak ayrımsız kale ve eksiksiz de kent ortasından kalenin çabukça altında onlarca tarihi esere sahibiz. Söz Misali Hazo Hanı bin 400 yıllık. Şerefiye, Düzlük ve Ulu cami, bunların bütünü tarihi özellikleri ve güzellikleri olan eserler. Bunlar antlaşma ortamında restore edilmişler. Biz bina altında kalan köprüleri, hamamları, camileri yeniden restore ediyoruz. Aynı zamanda Bitlis Deresi’ni tamamen restore ediyoruz. Kazım Vakarlı İlkokulundan başlayarak bin 300 metre uzunluğundaki bu dereyi biz taş duvarlarla bezeyip anında üzerinde millet bahçesi yapıyoruz. Budun bahçesinde çocuklarımızın oyun alanı olacak. Su gösterileri olacak. Vatandaşlarımızın istirahat alanı olacak. Teraslar olacak. Bitlis, makro tıpkısı tarihi kimliğini ortaya koyan dayanıklı tıpkı destinasyon haline ati. Biz birlik vatandaşlarımızı burada ağırlayacağız. Bitlis’i Türkiye ve dünyaya bergüzar edeceğiz” dedi.

Dere üstü ıslah çalışması ve üzerinde yapılan millet bahçesinin yılsonuna kadar bitirilmesini planladıklarını sözlerine ekleyen Vali Çağatay, “Güzeşte sene yadımlama olmuştu. April ayında de başlayan imar çalışmaları başladı. Yılsonuna kadar bitmesini planlıyoruz. Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız haddinden fazla yakından izlem ediyorlar. Sabık haftalarda da konuşma ettiler. Bize de verdikleri talimatlarla inşallah burayı yılsonuna büyüklüğünde konfirmasyon almış olacağız. Bitlis’i etraflı kimliği ile tamam Türkiye’ye hediye etmiş olacağız” diye niteleyerek konuştu.Share: