Bitlis’te açılan plonjon okulunda eğitimler başladı

Bitlis’in Adilcevaz ilçesinde bölgenin turizmine katkı seçmek ve kullanılmamış dalgıçlar çoğaltmak amacıyla açılan dalış okuluna kaydolan 40 katılımcıya eğitim bilimi verilmeye başlandı.

Selçuklu Mahallesi’ndeki Van Gölü sahiline götürülen katılımcılara ehlihibre eğitmenlerce dalışla ait nazari ve kılgısal eğitim veriliyor.

Dernek Başkanı Cumali Birol, gazeteciere, kestirmece 450 etkin dalıcılarının olduğunu söyledi.

İlçede Akarsu Sporları Merkezi ve Plonjon Okulu’nun yapılmasına destek sunan Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu, Ilçebay İsmail Çıpa, Belediye Başkanı Necati Gürsoy ve SELIM Parti Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ile Cemal Taşar’a teşekkürname eden Birol, Van Gölü’nün büyük bölümünün Bitlis sınırları zarfında olduğunu aktardı.

Kentteki yegâne plonjon okulunda bölgedeki tarihi dokuları, batıkları ve mikrobiyolitleri arkalamak amacıyla balık adam sayısını artırmayı hedeflediklerini belirten Birol, şunları kaydetti:

“Bu eğitimlerin ilimize, ilçemize ülkemize hayırlar getirmesini arzu ediyorum. Haddinden Fazla sevinçli ve güzelce tıpkısı zaman geçirdik. Bu güzelliği 40 öğrencimize brovelerini vererek taçlandıracağız. Bu yıl hedefimiz 450 kişiye dalgıçlık eğitimi vermekti ama binamızın az buçuk gecikmesi sebebiyle yapamadık. Gelecek sene burada balık adam eğitimlerinin verildiği, kano, yelken, ejderha yarışlarının yapıldığı bire bir akarsu sporları merkezimiz birlik halkımıza bakım verecek. Buralar hayat dolu olacak. Dünyada 6 milyon 500 bin balık adam var. Amacımız bunun sunu birkaç yüzdelik 10’nunu ilçemize yayımlamak. Akarsu Sporları Merkezi ve Plonjon Okulumuz cemi halkımıza balkı olsun.”Share: