Bitlis’te “Nemrut Plato Şenliği” düzenlendi

Bitlis’in Tatvan ilçesindeki Nemrut Kalderası’nda “Nemrut Yayla Şenliği” düzenlendi.

Tatvan Belediyesi tarafından Avrupalı Temas Destinasyonlar Projesi (FAIL) çerçevesinde “Mükemmellik Ödülü” düzlük bölgede gerçekleştirilen şenliğe katılanlar, kaymakamlık merkezinden toplu nakil araçlarıyla Nemrut Dağı’na getirildi.

Folklor gösterisi ve halaylarla başlayan neşe, yerli sanatçıların konseriyle devam etti.

İkramların yapıldığı ve gösterilerin sunulduğu şenlikte mütekellim Belediye Başkanı Mehmet Sakıncasız Geylani, bu kök festivallerle bölgedeki tarihi ve saf güzelliklerin yanında tabiat harikası Nemrut Kalderası ile Nemrut Yanardağ Ağzı Gölü’nü tanıtmaya çalıştıklarını söyledi.

Katılımcıların gönüllerince eğlendiğini belirten Geylani, “Burası dünyanın mirası. Herkesin gelip görmesi ve tanıması müstelzim ayrımsız düz. Bu etkinliklerle ayrımsız yandan eğlenirken benzeri yandan üstelik buranın tanıtımına birlikte yardım sağlıyoruz. Bura UNESCO’ya aday ayrımsız bırakıt. Kestirmece 3 bin nefis ortaklık var. Buradaki alan yetersiz olduğu için etkinliğimizin ayrımsız kısmı Van Gölü’nün Tatvan sahilinde devam edecek.” diyerek konuştu.

Ankara’dan mevrut Dilan Bayseferoğulları ise çok güzel bire bir organize yapıldığını belirterek, natür harikası yeri herkesin gelip görmesi gerektiğini vurguladı.

İstanbul’dan mevrut Elif Sağlıklı de “Haddinden Fazla adamakıllı etkinlikler yapıldı. Burada olmaktan haddinden fazla mutluyuz. Natür harikası bire bir düz ve ilk defa gördüm. Emeği olan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Nemrut’taki aktiflik, tabiat yürüyüşü, kır güreşi, bisiklet tırmanışı, uçurtma ve yavru oyunlarıyla son buldu.Share: