Bolu Valisi Kılıç’tan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajı

Bolu Valisi Erkan Tığ 29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı nedeniyle idea yayımladı.

Tığ mesajında, tarihi nice zaferlerle mahmul ermiş Türk milletinin, Başkumandan Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada benzeri eşi benzeri dahi olmayan balaban zaferi neticesinde kurulan cumhuriyetin 99. sene dönümünü kutlamanın değer ve gururunun yaşandığını belirtti.

Ecdadından aldığı ilhamla yurt ve öncü sevgisini her şeyin üstünde markajcı Türk milletinin, Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşiyle esareti kati surette akseptans etmeyerek seçkin cins imkansızlığa ve yokluğa rağmen İstiklal Savaşı’nda dünyanın bildirme hayatiyetli devletlerine saha okuduğunu anımsatan Kılıç, bu topraklardan Türk adının asla silinmeyeceğinin eksiksiz dünyaya ilan edildiğini vurguladı.

Kılıç, 29 Ilk Teşrin 1923 tarihinin, geleceği ve iradesi vesayet altına uyarlanmak maksut, vatanı dağılmak istenen bir milletin, bağımsızlığına yönelik tehditleri azim ve kararlılıkla kaldırılmış ettiği, bağımsızlığının ve müstakil iradesinin tescillendiği, bin yıldır üstünde özgür yaşadığı toprakları ebedi vatan haline getirdiği çağ olduğunu kaydetti.

Vali Tığ, birçok bedeller ödenerek ecdadın iri fedakarlıkları ve cesaretiyle kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ilelebet payidar kılmanın, bu behişt toprakları yurt kılan muazzez şehitler ve alp gazilere olan borcun gereği olduğunu ifade etti.

Share: