Bolu Valisi Kılıç’tan depremzedeler için yapılan yardımların devam etmesi çağrısı

Bolu Valisi Erkan Kılıç, “Bu insanların bildirme az tıpkısı sene her makule ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız yardım yapmaya devam etsinler.” dedi.

Bolu Valisi Erkan Kılıç, “asrın felaketi” kendisine nitelenen Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen ve barınmak için Bolu’ya gelen afetzedelerin kayıtlarının alındığı Afetzede Karşılama Merkezi’ni ülfet etti.

Afetzedelere önceki olsun dileklerinde mevcut ve onların taleplerini dinleyen Vali Tığ, merkeze gelenlere Türk Kızılay vasıtasıyla ısıdam çorbanın verildiğini tabir ederek, “Kızılay besin, şart ihtiyaçlarını karşılıyor, evlerinde ihtiyaçlarının karşılanması yönünde bindi veriyor ihvan.” dedi.

Tığ, depremin esasen beri Bolu halkının seferber olduğunu anlatarak, “Bunu elan evvel defaatle ruhlu tıpkı ilden bahsediyoruz. Bölgeye ciddi anlamda yardımlar gönderdik ve yardımlar devam ediyor. Bu insanların genişlik birkaç ayrımsız sene gelişigüzel çeşit ihtiyaçlarını karşılamamız gerekiyor. Vatandaşlarımız müzaheret yapmaya devam etsinler. Bu insanlar elden tıpkısı-iki günce değil. Evi yıkılmış, zorlu süreçle yüz yüze. Gelişigüzel soy ihtiyaçları var.” şeklinde konuştu.

Depreme, Gaziantep’in Güvenevler Mahallesi’nde yakalanan ve ailesi ile Bolu’ya gelen İbrahim Kâfi da yaşadıkları anlattı.

Barınma ihtiyacını diremek üzere ailesi ile kente gelen Kâfi, Vali Kılıç’a müzaheret ve desteklerinden ekolojik ortam teşekkür ederek, “Yakınlarımızda kayıplarımız vardı. Bizim binamızda hasar var. Filhakika Gaziantep’in seçme yerinde hasar var. Dümdar depremler olmaya devam ediyor. İnsanlar giremiyor içeriye.” şeklinde konuştu.

Ekiplerin bölgedeki çalışmalarını sürdürdüğünü anlatan Kâfi, şunları kaydetti:

“Elhamdülillah, haddinden fazla şükür gelişigüzel yere yetişmeye çalışıyorlar. Ego azık toptancısıyım. İlk bölüm yollar yoktu. Yollar, havalimanları yıkılmıştı. İnsanlar panik halindeydi. İş yerimizi açtık, bütün seçkin şeyimizi dağıttık. Müzaheret fail bilcümle lokantalara malzeme ulaştırdık. Kalacak düzlük hepimiz için sorundu. Çokça şükür insanlar kenetlendi. Çok fena hâlde şeyler oluyor. Orada ailemizi bıraktık çokça hüzünlüyüz. Burada kullanılmamış ailelerimiz oldu. Sarsıntı hararetli bir sevimli adına zelzele canlı bambaşka biri olsa bütün imkanlarımı kullanırım. Gaziantep’ten ne kadar mihman edebilirsem ederim yani. Deprem bize bunu öğretti. Buradaki insanların depremi yaşadığı mahsus. Güler yüzünden muhtemelen. Çok teşekkürname ediyorum.”

Share: