Bolu’da 650 kınalı keklik doğaya bırakıldı

Bolu’bile 650 kınalı keklik, doğaya salındı.

Tabiat Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü istihsal çiftliklerinde yetiştirilen 650 kınalı keklik, natürel hayat alanına bırakılmak üzere Bolu’ya getirildi.

Bolu Huy Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü, devlet genelinde keklik popülasyonunun olmadığı veya azalmaya başladığı ayrıca keklik habitatı üzere makul hayat alanlarını belirledi.

Kınalı keklikler, Seben Ilçebay Vekili Tuğçe Orhan, Şehremini Fatih Kavak, Bolu Huy Dulda ve Milli Parklar Ofis Müdürü Mustafa Gözler, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Selçuk Güçbilmez, gelgel müdürleri ve köy muhtarları tarafından Guz Deresi Kanyonu ile ilçede belirlenen ayrımlı noktalardaki kayalık alanlara bırakıldı.

Doğaya salınan kınalı keklikleri arkalamak için Bolu Tabiat Dulda ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri ile muhtarlar çalışacak.

Bolu Natür Siper ve Milli Parklar Idarehane Müdürü Gözler, kekliklerin bırakılacağı alanların özenle belirlendiğini söyledi.

Gözler, kekliklerin birçok dokuncalı haşere ve yumurtalarıyla beslenerek çiftçilerin zirai zararlılarla mücadelesine bindi olduğunu anlattı.

Şehremini Kavak dahi kekliklerin bırakıldığı alanlarda popülasyonun artmasını beklediklerini kaydetti.Share: