BOLU’DA, JELATİN FABRİKASINDA SIZAN GAZ NEDENİYLE 3 İŞÇİ ÖLDÜ, 1 İŞÇİNİN DURUMU AĞIR

BOLU’nun Gerede ilçesinde, benzeri jelatin fabrikasında tasfiye vana odasındaki vanayı kontrol amacıyla giden 3 işçi, vanadan sızan müvellidülma sülfür, nişadır ve karbon monoksit gazlarından zehirlenerek hayatını kaybederken, 1 işçinin ise yavaş bakımda tedavisi sürüyor. İşçileri bulunduğu yerden çıkaran 3 itfaiye personeli de gazdan etkilendiği amacıyla hastanede tedaviye alındı.

Fenomen, saat 22.50 sıralarında Gerede Birleştirme Uran Bölgesi’nde kâin ayrımsız jelatin fabrikasında meydana geldi. Gece vardiyasında müteharrik işçilerden biri, fabrikanın arıtma bölümünde bulunan vananın kontrolünü düzenlemek üzere alana girdikten sonradan dışarıya çıkamadı. Durumu ayırt fail başka 3 iş arkadaşı daha art arda tasfiye alanına girdikten sonraları çıkamadı. Fabrikada etkin farklı işçiler, durumu 112 Acil Çağrı Merkezi’ne veri verdi. Olay namına afiyet, polis, itfaiye ve AFAD ekipleri sevk edildi. İtfaiye ekipleri, dökülmüş halde yerde yatan işçileri bulunduğu yerden çıkardı. Esenlik ekiplerinin yaptığı kontrolde işçilerden, Mutlu Karataş, Yasin Başyiğit ve Emrah Deniz’in hayatını kaybettiği belirlendi. Zehirlenen ayrıksı iştirakçi Enes Kayış ise Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Yetişek ve Araştırı Hastanesi’ne kaldırılarak tedaviye makbuz. Enes Kayış’ın durumunun güç olduğu ve dirimsel tehlikesinin bulunduğu öğrenildi.

İTFAİYE ERLERİ BIRLIKTE HASTANELİK OLDU

Öte yandan, 4 işçiyi bulundukları yerden çıkaran Gerede Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü’nde görevli 3 itfaiye aracı eri üstelik, içeriye oksijen tüpleriyle girmelerine karşın sızan gazdan etkilendi. İtfaiye erleri Gerede Büyüklük Hastanesi’hangi kaldırılarak tedavi altına makbuz. İtfaiye erlerinin hayati tehlikesinin olmadığı öğrenildi.

Yaşanan hisse senedi kazasının arkası sıra sirenler eşliğinde fabrikada üretime aleniyet verilerek, vardiyadaki işçiler evlerine gönderildi.

Olayla ait vukuf veren Gerede Şehremini Mustafa Allar, “Çokça dağ ayrımsız fenomen. 3 vatandaşımızı kaybettik. 1 vatandaşımızın üstelik keyif durumu ciddiyetini koruyor. 100 civarında çalışanın olduğu iri aynı üretimlik. Saat 22.50 sıralarında burada müteharrik personellerden benzeri tanesi arıtmaya giden, nakil odası de denilen vana odasındaki vanayı arama etme gayeli tıpkı personel içeriye girmiş. Çıkmayınca sair rüfeka bile art arda arama üzere havuza iniyor. Arasında bire bir panik havasıyla değişik arkadaşları dahi 112’yi arayarak arkalama istemiş. 1 buçuk, 2 metre çapında benzeri kuyu var vana odasında çabucak. İçinde, 50-60 santimetre civarında tıpkısı akarsu bulunuyor. İtfaiye ekipleri, en son kuyu kontrolleri yapıldıktan sonradan ölen 3 vatandaşımızı ve 1 yaralı vatandaşımızı alıp dışarıya imdi. Sıhhatli kendisine kurtarılan kişinin dahi hayati tehlikesi bulunuyor. Bu olayın nedenleri araştırılıyor” dedi.

İTFAİYE ERLERİNİN HAYATİ TEHLİKESİ YOK

3 itfaiye personelinin da sızan gazdan hafif şekilde etkilendiğini tamlayan Allar, “Müvellidülhumuza tüpleri ile fenomen adına zeki ettiler. Onlara da esbak olsun diyorum. O kuyuya inerek personelleri tart noktasında iri bire bir fedakarlık göstermişlerdir. Onlarla ne kadar kurum duysak azdır. 3 itfaiye aracı personeli şu anda taharri amaçlı otama altında. Hayati tehlikeleri bulunmamakla birlikte, müvellidülhumuza desteği ile abat çağ almaları üzere hastanede otama altındalar” diye niteleyerek konuştu.Share: