Bolu’da korku yaratıcı zehirlenme vakası! Anne ve oğlu hastaneye yatırıldı

Kındıra köyünde hayvancılık özne benzeri eş ve oğlu dizanteri, kusma ve acı hatır ağrısı şikayeti ile hastaneye başvurdu.

BENZER BULGULAR TESPİT EDİLDİ

Yapılan tetkiklerde hastaneye başvuran kadında Yuva köyünde yaşanan hemolitik üremik emare (HÜS) vakalarına benzerlikler görülürken oğlunda oylumlu aynı bulguya rastlanmadı. Esas tedarik amaçlı tedavisi yapılmak amacıyla Ankara’ya irsal edilirken, oğlunun tedavisine Bolu’da bitmeme ediliyor.

SU VE YEMEKLERDEN NUMUNE ALINDI

Köyde etraflı süredir yaylada zinde eş ve oğlunun dışında kimsede benzer şikayetlerin olmadığı öğrenildi. Ayrıca, Bolu İl Keyif Müdürlüğü ile Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ekipleri, Kındıra köyüne her an su ve yemeklerden camekân aldı.

YUVA KÖYÜNDE NE OLMUŞTU?

Yuva köyünde orak ayı ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların dahi bulunduğu 148 güç hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin peşi sıra taburcu edilmişti. Benzeri kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’de çeşitli hastanelere nakledilen bazen hastalara, hunriz ishalle ortaya çıkan, kansızlık ve akut böbrek yetmezliğiyle seyreden HÜS tanısı konulmuştu.Share: