Bolu’da “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” düzenlenecek

Amatör ve Sportif Komplo Balıkçılığı Federasyonu (ASOF) tarafından düzenlenen “Türkiye 2022 Sportif Sazan Balığı Yakalama Yarışması” Bolu’dahi gerçekleştirilecek.

Uluslararası Anadan Görme Balıkçılık ve Akarsu Ürünleri Yetiştiricilik Yılı (IYAFA 2022) etkinlikleri kapsamında Gölköy Baraj Gölü’nde 2-8 Ekim’da düzenlenecek yarışmaya 29 topluluk katılacak.

Yarışmada yakalanan balıklardan akıllıca bulunanlar, İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce üretiminde kullanılmak için Gölköy Akarsu Ürünleri Istihsal İstasyonu’na gönderilecek.

ASOF Başkanı Serkan İnanç, AA muhabirine, natürel hayata dikkati çekmeye çalıştıklarını söyleyerek, “ASOF’un rüçhan amacı sürdürülebilirliktir. Yıllardır Bolu’birlikte ilişik kurum ve kuruluşlarımızın dahi desteği sayesinde yaptığımız bu yarışmayla birlikte yaşatmanın ve sürdürülebilirliğin önemini anlatmaya çalışıyoruz.” dedi.

Geçen sene 26 takımın katıldığı yarışmada toplanmış 423 kilo sazan yakalandığını, bunların fotoğraflanıp ölçümü yapıldıktan sonradan tekrar suya bırakıldığını anlatan İnanç, bu sene bile yarışmaya ilginin ağır olduğunu kaydetti.

Share: