Bolu’da vatandaşların içme suyundan etkilenmesine ilgili adli sormaca sürüyor

Bolu merkeze kapalı Yuva köyünde orak ayı ayında 148 kişinin içme suyundan etkilenmesine ilgilendiren adli soruşturma devam ediyor.

Bolu Cumhuriyet Başsavcılığından alınan bilgiye göre, olayla ait özel olarak ayrımsız cumhuriyet altını savcısı görevlendirildi.

Cumhuriyet savcısının koordinesinde ölçülü soruşturmada, köyün su yatağı ve evlerde mergup sulardan İl Afiyet Müdürlüğü ekiplerince alınan numunelerin sonuçları anket dosyasına eklendi.

Suyun kaynağından alınan örneklerde görülmeyen bazı bakteri ve bir unsurların, şebekenin farklı noktalarında bulunduğu tayin edildi.

Köy çevresindeki türlü üretimevi ve işletmelere malzeme taşıyan araçların bölgedeki aynı tesiste yıkandığı ve burada ortaya sâdır kimyevi veya dirim bilimsel maddelerin yer altındaki kırık su borularından içme suyuna karıştığı iddiaları konusunda bölgede hafriyat yaptırılarak muhtelif örnekler aldırıldı.

Ayrıca Başsavcılık aracılığıyla köyde tetkik boşaltmak amacıyla mikrobiyoloji ve ahali sağlığı uzmanları ile mühendislerden oluşacak ayrımsız gök bilimi üstelik oluşturulacak. Gök Bilimi, kullanma suları ve su yatağı ilkin koyulmak üzere köyün muhtelif alanlarında henüz mufassal tetkik yapacak.

Köy muhtarının ihmaline müteveccih iddiaları da değerlendiren Başsavcılık, Valilikten konuyla ilişik sormaca izni aldı.

Öte yandan hastanelere başvuran 147 kişinin ifadelerinin alınmasına devam edilirken, şifahane raporları da sormaca dosyasına ekleniyor.

Vatandaşların içme suyundan etkilenmesine ilişkin soruşturmanın tamamlanması için Ankara’de otama gördüğü hastanede 23 Temmuz’üstelik vefat fail 49 yaşındaki Eyüp Ertem’in ölü açımı raporu bekleniyor.

Yuva köyünde orak ayı ayında içme suyundan kaynaklı gaseyan ve bulantı şikayetiyle aralarında çocukların bile bulunduğu 148 sevimli hastanelere başvurmuş, 142’si tedavisinin ardından taburcu edilmişti.

Bir kişinin hayatını kaybettiği, 5 kişinin tedavisinin sürdüğü olayda, Ankara’birlikte değişik hastanelere nakledilen bazı hastalara, kanlı ishalle ortaya çıkan, anemi ve iveğen böbrek yetmezliğiyle seyreden Hemolitik Üremik Araz (HÜS) tanısı konulmuştu.

Share: